reklama
 
 

Šéf ruské rozvědky Naryškin jednal ve Spojených státech. Šlo o boj s terorismem, tvrdí Rusové

31. 1. 2018 0:15
Spojené státy s Ruskem spolupracují v některých citlivých bezpečnostních oblastech.

Moskva/Washington - Šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin, který je na americkém sankčním seznamu, minulý týden navštívil Washington. Ruské televizi Rossija 1 to v úterý sdělil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Ředitel Služby vnější rozvědky (SVR) podle něj diskutoval s americkými kolegy o společném boji s terorismem. Americké úřady jeho cestu neoznámily.

Spolupráce ruských a amerických rozvědek, o níž veřejnost neví, podle Antonova pokračuje a bude pokračovat dál. "I v tom nejtěžším období se kontakty udržovaly. Politika je jedna věc, práce druhá. Existují politická hesla, ale existuje i reálná práce," poznamenal diplomat v narážce na vážné problémy v politických vztazích mezi Moskvou a Washingtonem.

Podle agentury Reuters Naryškin v USA jednal s ředitelem amerických tajných služeb Danem Coatsem a některými dalšími nejmenovanými činiteli. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), která je fakticky protějškem ruské SVR, nevydala o Naryškinovi žádné prohlášení.

Spojené státy s Ruskem spolupracují v některých citlivých bezpečnostních oblastech, což potvrdilo i nedávné zatýkání v ruském Petrohradu. Po varování z USA tam ruská policie zmařila předpokládaný masivní teroristický útok.

Informace o Naryškinově návštěvě se objevila necelých 24 hodin po zveřejnění nového obsáhlého seznamu ruských politiků a podnikatelů, kteří mohou být vystaveni americkým sankcím. Přestože to zákon hlavě státu umožňuje, prezident Donald Trump bezprostředně žádné sankce nevyhlásil.

Washington na Naryškina uvalil sankce v březnu 2014, kdy byl ve funkci šéfa ruského parlamentu. Stalo se tak v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Americký zákon vládě umožňuje vyjmout dočasně postižené osoby ze sankčního režimu, pokud mají v USA oficiální program.

autor: ČTK | 31. 1. 2018 0:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama