Šéf ruské rozvědky Naryškin jednal ve Spojených státech. Šlo o boj s terorismem, tvrdí Rusové

ČTK ČTK
31. 1. 2018 0:15
Spojené státy s Ruskem spolupracují v některých citlivých bezpečnostních oblastech.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva/Washington - Šéf ruské zahraniční rozvědky Sergej Naryškin, který je na americkém sankčním seznamu, minulý týden navštívil Washington. Ruské televizi Rossija 1 to v úterý sdělil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Ředitel Služby vnější rozvědky (SVR) podle něj diskutoval s americkými kolegy o společném boji s terorismem. Americké úřady jeho cestu neoznámily.

Spolupráce ruských a amerických rozvědek, o níž veřejnost neví, podle Antonova pokračuje a bude pokračovat dál. "I v tom nejtěžším období se kontakty udržovaly. Politika je jedna věc, práce druhá. Existují politická hesla, ale existuje i reálná práce," poznamenal diplomat v narážce na vážné problémy v politických vztazích mezi Moskvou a Washingtonem.

Podle agentury Reuters Naryškin v USA jednal s ředitelem amerických tajných služeb Danem Coatsem a některými dalšími nejmenovanými činiteli. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA), která je fakticky protějškem ruské SVR, nevydala o Naryškinovi žádné prohlášení.

Spojené státy s Ruskem spolupracují v některých citlivých bezpečnostních oblastech, což potvrdilo i nedávné zatýkání v ruském Petrohradu. Po varování z USA tam ruská policie zmařila předpokládaný masivní teroristický útok.

Informace o Naryškinově návštěvě se objevila necelých 24 hodin po zveřejnění nového obsáhlého seznamu ruských politiků a podnikatelů, kteří mohou být vystaveni americkým sankcím. Přestože to zákon hlavě státu umožňuje, prezident Donald Trump bezprostředně žádné sankce nevyhlásil.

Washington na Naryškina uvalil sankce v březnu 2014, kdy byl ve funkci šéfa ruského parlamentu. Stalo se tak v reakci na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Americký zákon vládě umožňuje vyjmout dočasně postižené osoby ze sankčního režimu, pokud mají v USA oficiální program.

 

Právě se děje

před 13 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 25 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy