Trump již v březnu vyslovil podporu plánu ministra obrany Jamese Mattise, který nechce v armádě osoby s genderovou dysforií, což je totální rozpojení psychického a fyzického pohlaví. Světová zdravotnická organizace (WHO) až do letošního roku označovala genderovou dysforii za duševní poruchu, ale už ji za ni nepovažuje.
Trump také až na výjimky, které by mělo posoudit ministerstvo obrany, nesouhlasí, aby v armádě sloužili vojáci, kteří podstoupili operativní změnu pohlaví, případně takovou operaci vyžadují.
Trend přijímání osob se změněným pohlavím do armády, který započal za vlády předchozího demokratického prezidenta Baracka Obamy, se Trump poprvé pokusil zastavit loni. Federální soud mu ale zakázal měnit pravidla armádní služby, neboť by to popíralo práva transgenderových osob zaručená ústavou.
Podle amerických studií působí v americké armádě v aktivní službě 2500 až 7000 transgenderových osob, v armádních zálohách pak dalších 1500 až 4000.
Nejznámější transgenderovou osobou v americké armádě byla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Odpykala si sedm let vojenského vězení a loni v květnu byla propuštěna.