Trump podle deníku Putina údajně vyzval, aby neeskaloval válku s Ukrajinou, a připomněl mu, že Spojené státy mají v Evropě stále velký počet vojáků. Trump ani nikdo z jeho okolí telefonát nepopřel. Ostatně, volá si nyní s mnoha politiky. Po vyhraných prezidentských volbách mluvil už s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, českým premiérem Petrem Fialou nebo německým kancléřem Olafem Scholzem, aniž by to komentoval na sociálních sítích nebo v médiích.
Jenže Kreml telefonát s Trumpem označil za výmysl. "Žádný rozhovor nebyl," citovala v pondělí ruská státní tisková agentura TASS Putinova mluvčího Dmitrije Peskova. Známý vtip ale říká, že když něco Kreml popře, je to pravda, a není vyloučeno, že pro tentokrát tato nadsázka odpovídá skutečnosti.
Something is happening between Trump & Putin, but we don't know what.
— Anders Åslund (@anders_aslund) November 12, 2024
The Washington Post claim on Trump calling Putin on November 7 appears credible.
Peskov's strong denial of such a call rather confirms that it took place but did not go well for Putin.
Švédský analytik Anders Aslund, který se desítky let zabývá Ukrajinou a Ruskem, čte popření tak, že se šéfovi Kremlu nelíbilo, co si od Trumpa vyslechl. "Něco se mezi Trumpem a Putinem děje, ale nevíme přesně co. Peskovovo vehementní popření hovoru, který se měl uskutečnit 7. listopadu, spíše znamená, že byl Putin s telefonátem nespokojený. První kanál ruské televizi zveřejnil svlečené fotografie Trumpovy manželky Melanie (jednalo se o více než dvacet let staré snímky z doby, kdy Melania pracovala jako modelka - pozn. red.). Cílem bylo ponížit Trumpa," napsal Aslund na sociální síti X.
Pokud Trump skutečně vyzval Putina, aby konflikt neeskaloval, ruský vůdce dělá přesný opak. V posledních dnech čelí Zaporoží, Kryvyj Rih i Charkov mohutným náletům a ve středu ráno Rusové zaútočili balistickými raketami, střelami s plochou dráhou letu a drony na Kyjev. Šlo o nejsilnější bombardování metropole od srpna.
Trump tvrdí, že chce válku, kterou Kreml rozpoutal v únoru 2022, rychle ukončit, ale zatím nepředstavil konkrétnější plány. Jeho viceprezident J. D. Vance uvedl, že na stole je zmrazení konfliktu na současné frontové linii a odklad vstupu Ukrajiny do NATO výměnou za americké bezpečnostní záruky Kyjevu.
Komentátor Washingtonu Post Max Boot napsal, že Trump může k souhlasu plánu donutit Ukrajinu tím, že jí prostě pohrozí zastavením pomoci. Je ale otázka, jak chce k přijetí svých návrhů donutit Rusko.
"Trumpovým problémem je, že má páky na Ukrajinu, ale ne na Rusko. Jakou by teď měl Putin motivaci sednout ke stolu, když ruští vojáci na Ukrajině postupují, 50 tisíc vojáků včetně Severokorejců se chystá na protiofenzivu v ruské Kurské oblasti a ruské drony a rakety každou noc zasypávají ukrajinská města? Nejlepší způsob, jak dosáhnout dohody, se tedy jeví varování Putinovi, že USA ještě zvýší dodávky zbraní Ukrajině, když nekývne na dohodu. Trump potřebuje pro diplomatický úspěch něco, čím může Putinovi pohrozit," domnívá se Boot.
Server Politico uvádí, že v Kyjevě si v prezidentském paláci opatrně a mírně vydechli poté, co Trump navrhl do funkce poradce pro národní bezpečnost Michaela Waltze a na post ministra zahraničí velmi pravděpodobně nominuje Marca Rubia.
Ačkoliv se očekává, že hlavním rivalem nové americké administrativy bude Čína, tak Rubio i Waltz se vymezují i proti Rusku a lze očekávat, že nebudou prosazovat úplné nebo náhlé ukončení pomoci Kyjevu.
"Nepatří k izolacionistickému křídlu Republikánské strany, která usiluje o opuštění Ukrajiny nebo NATO," napsalo Politico. Waltz v minulosti chtěl, aby USA neomezovaly ukrajinskou armádu v používání raket dlouhého doletu na cíle v Rusku, což současný prezident Joe Biden odmítl povolit. Waltz také řekl, že ekonomické sankce vůči Moskvě jsou nedostatečné a "mají díry" zejména v ropě a plynu.