Trump: Dekret o uzavření hranic nemíří na muslimy. Na cizince cílil i Obama, brání se kritice

ČTK ČTK
30. 1. 2017 8:54
Americký prezident Donald Trump sdělil, že dekret, který přechodně zavírá hranice USA lidem z některých zemí, není namířen na muslimy. "S náboženstvím to nemá nic společného, jedná se o terorismus a o bezpečnost naší země," stojí v prezidentově prohlášení. Připomenul také, že se počítá s tím, že po devadesátidenním přerušení a zavedení nových kontrolních mechanismů úřady začnou víza znovu vydávat.
Donald Trump.
Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington – Dekret, který přechodně zavírá americkou hranici lidem z některých zemí, není namířen na muslimy. V prohlášení, které vydal v neděli, to sdělil prezident Donald Trump. Proti jeho imigračnímu výnosu se konaly protesty v USA i v dalších zemích.

"Aby bylo jasno, nejedná se o zákaz namířený na muslimy, jak o tom mylně informují média. S náboženstvím to nemá nic společného, jedná se o terorismus a o bezpečnost naší země," stojí v prohlášení.

Prezident také sdělil, že sedm zemí, jichž se výnos týká – Irák, Írán, Libye, Somálsko, Súdán, Sýrie a Jemen –, bylo na seznamu, který používala i administrativa jeho předchůdce Baracka Obamy. Trump uvedl, že osoby, jež se v minulých pěti letech vydaly do těchto zemí, ztratily právo na návrat do USA bez víza.

Dále na svou obranu uvedl, že Obamova administrativa pozastavila v roce 2011 vydávání víz pro irácké uprchlíky na šest měsíců. "Ve světě je více než 40 zemí, v nichž většinu obyvatelstva tvoří muslimové, a jich se tento dekret netýká. Amerika byla vždy zemí svobody a vlastí odvážných lidí. My zachováme svobodu a bezpečnost, jak média vědí, ale jak to odmítají říkat," sdělil Trump.

Připomenul také, že se počítá s tím, že po devadesátidenním přerušení a zavedení nových kontrolních mechanismů úřady začnou víza znovu vydávat.

Trump v pátek pozastavil na 120 dní program pro přijímání uprchlíků a až do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Proti Trumpovu rozhodnutí se konaly protesty v sobotu i v neděli na letištích, před Bílým domem i před Trumpovým mrakodrapem v New Yorku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy