Aerolinky kvůli Trumpovi odmítají cestující ze zemí spojených s terorismem. Nepustí je na palubu

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2017 14:40
Francouzské, britské, ale i další světové aerolinky odmítají přepravit pasažéry ze zemí, kterých se týká dočasný vstup na území USA. Zprávy o pasažérech mířících do Spojených států, kteří se nedostali do letadel, přicházejí mimo jiné z Frankfurtu nad Mohanem, Amsterdamu, Káhiry, Bejrútu a dalších měst. Na letišti ve Frankfurtu zůstalo v sobotu večer přibližně 20 cestujících v tranzitním prostoru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Světové aerolinky začaly po migračním výnosu nového amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítat pasažéry ze zemí, kterých se týká dočasný vstup na území USA.

Francouzský dopravce Air France podle britského deníku The Daily Telegraph oznámil, že na palubu svých strojů odteď nevpustí cestující z dotčených zemí s letenkou do USA z Paříže nebo přes Paříž nehledě na to, z jaké země nebo letiště měli odlétat. Pro televizi LCI pak mluvčí Air France upřesnil, že požadavku americké strany se musejí podřídit všechny aerolinky.

Asi deset cestujících, kteří už byli na cestě, přepravily podle něj Air France do zemí původu na své náklady.

Potvrdil to i zdroj z letecké dopravy. Podle něj platí mezinárodní pravidlo, že pokud dopravce přepraví do určité země pasažéra, který nemá v pořádku všechna povolení pro vstup do dané země, je přepravce povinen na vlastní náklady dopravit cestujícího zpět do místa odletu.

Francouzské rádio RTL s odvoláním na zástupce společností Air France, Swissair nebo KLM uvedlo, že je na dopravci, aby rozhodl, zda cestujícímu umožní vstup na palubu.

Zprávy o pasažérech mířících do Spojených států, kteří se nedostali do letadel, přicházejí také z Frankfurtu nad Mohanem, Amsterdamu, Káhiry, Bejrútu a dalších měst.

Někteří z asi dvaceti pasažérů, kteří uvízli ve Frankfurtu, se už vrátili do vlasti, napsal s odvoláním na policii server hesenského rozhlasu. Na letišti se neodehrály ani žádné protesty a německá letecká společnost Lufthansa podle agentury DPA pouze uvedla, že se na ni vztahuje závazek nařízení dodržovat.

Britské aerolinky British Airways podle britského tisku oznámily, že pasažérům, kterých se nové opatření americké administrativy dotklo, vrátí peníze nebo jim letenku přesunou na jiný termín.

České aerolinie (ČSA) zatím neobdržely od svého amerického partnera, společnosti Delta Airlines, žádné informace ani požadavky v souvislosti s Trumpovým nařízením, sdělil v neděli mluvčí ČSA Daniel Šabík. ČSA pravidelné spoje do Spojených států neprovozují, je nutný přestup v jiném evropském městě.

Mluvčí Letiště Praha Marika Janoušková řekla, že to, zda vydají či nevydají cestujícímu palubní vstupenku, je plně v kompetenci jednotlivých leteckých dopravců. "Zároveň je to dopravce, který se jako smluvní strana stará o cestujícího v případě zrušeného letu," podotkla

Trump v pátek do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení týkající se Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

"Naše země potřebuje silné hranice. Podívejte se na ten zmatek v Evropě a ve světě," reagoval v neděli čerstvý prezident na následky, které jeho opatření vyvolalo.

Nařízení se ale vztahuje i na posádky letadel a některé letecké společnosti budou mít potíže s výběrem leteckého personálu pro lety do USA, uvedlo podle agentury Reuters Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu IATA. Aerolinkám také hrozí obchodní ztráty. Například v roce 2015 Spojené státy navštívilo 35 000 lidí z Íránu.

Americký soud ale v sobotu dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území Spojených států a vztahuje se na ně migrační výnos. Soud ochránil před výkonem Trumpova příkazu až několik stovek lidí, které úřady většinou zadržely na letištích s platnými americkými vízy a hrozila jim deportace.

Trump se obává rostoucího vlivu Číny, proto zřejmě hodlá posilovat vztahy s Ruskem, otázka je, co za to bude Putin chtít, říká Michael Žantovský. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy