Univerzitní student zabil v mešitě v kanadském Quebeku šest lidí, motiv zatím zůstává neznámý

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 31. 1. 2017 0:03
Šest lidí zemřelo při střelbě v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku. Vrah, identifikovaný jako Alexandre Bissonnette, je studentem Lavalovy univerzity, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán. Policie, která útok vyšetřuje jako teroristický čin, zadržela původně dva podezřelé muže. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek. Teroristický útok byl podle policistů dílem "osamělého vlka".
Záchranáři na místě střelby. | Video: Centre Culturel Islamique de Québec

Quebec (Kanada) – Univerzitní student zastřelil v neděli večer v islámském kulturním centru v kanadském Quebeku šest lidí. Policie, která útok vyšetřuje jako teroristický čin, zadržela původně dva podezřelé muže. Jeden z nich byl ale později označen jako svědek. Teroristický útok byl podle policistů dílem "osamělého vlka".

Sedmadvacetiletý vrah, identifikovaný jako Alexandre Bissonnette, je studentem Lavalovy univerzity, která stojí nedaleko mešity, kde byl útok spáchán. Ještě v pondělí byl obviněn z šestinásobné vraždy a z pěti pokusů o vraždu.

Bissonnette je podle agentury AFP nacionalista, stoupenec vůdkyně francouzské ultrapravice Marine Le Penové a odpůrce feminismu. Podle záznamů na jeho facebookovém profilu přivítal zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

O motivech jeho činu nebo o jeho minulosti policie odmítla novinářům sdělit jakékoli podrobnosti. Útočník podle svědků vtrhl do islámského střediska, známého jako velká quebecká mešita. Svědci uvedli, že měl přes obličej lyžařskou kuklu.

Mluvčí quebecké policie Christine Coulombeová už dříve řekla, že zemřelo šest lidí ve věku 35 až 70 let. Někteří ze zraněných jsou podle ní ve vážném stavu.

Ředitel mešity Mohamed Yangui v době útoku na místě nebyl, volali mu ale prý lidé, kteří se večerní modlitby účastnili.

"Proč se to stalo? Je to barbarský čin," řekl reportérům Yangui.

Policejní mluvčí uvedla, že nic nenasvědčuje tomu, že by střelců bylo víc. "O podezřelých žádné informace nemám. Vyšetřování teprve začalo," sdělila.

Kanadský premiér Justin Trudeau čin nazval "teroristickým útokem na muslimy".

"Dnes večer Kanaďané truchlí pro zabité při zbabělém útoku na mešitu v Quebeku. Mé myšlenky jsou s oběťmi a jejich rodinami," napsal Trudeau na Twitteru.

Střelbu začala vyšetřovat policie.
Střelbu začala vyšetřovat policie. | Foto: Reuters

"Není tu bezpečno"

Podle Yanguie se útok odehrál v části mešity určené pro muže. Ředitel mešity vyjádřil též obavy, že mezi oběťmi jsou děti.

Quebecká velká mešita se stala terčem vandalů loni v červnu, kdy k jejímu vchodu někdo umístil prasečí hlavu. Muslimové dříve říkali, že se ve městě necítí bezpečně. Masová střelba je v Kanadě výjimečná, země má – na rozdíl od sousedních Spojených států – striktní zákony o držení zbraní.

Nedělní útok v Quebeku se stal několik dní poté, co americký prezident Donald Trump podepsal výnos proti vstupu migrantů ze zemí, s nimiž je spojena hrozba terorismu. Kanadský premiér Trudeau na to o víkendu reagoval prohlášením, že Kanada uprchlíky vítá a nehledí na jejich vyznání.

 

Právě se děje

Další zprávy