Akorát pomůžeme náboru nových teroristů. Senátoři McCain a Graham kritizují Trumpovo nařízení

ČTK ČTK
29. 1. 2017 21:25
Pozastavení vstupu lidí ze zemí spojovaných s terorismem do USA, které v pátek nařídil prezident Donald Trump, by mohlo terorismus, proti němuž je namířeno, spíše podpořit. Domnívají se tak republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham. Podle nich by se exekutivní příkaz mohl naopak obrátit v neprospěch Spojených států.
Republikánský senátor John McCain.
Republikánský senátor John McCain. | Foto: Reuters

Podle republikánských senátorů Johna McCaina a Lindseyho Grahama může pozastavení vstupu lidí z celkem sedmi zemí do USA, které nařídil Donald Trump, terorismus spíše podpořit.

Senátoři to uvedli ve společném prohlášení. Podle nich může tento krok nakonec poškodit bezpečnost USA.

"V konečném důsledku se obáváme, že tento exekutivní příkaz se v boji proti terorismu obrátí proti nám," citovala senátory agentura Reuters.

"Vysíláme tím signál, ať záměrně nebo bezděčně, že Amerika nechce, aby do této země přicházeli muslimové. Proto se bojíme, že tento příkaz by mohl spíše pomoci náboru teroristů, než zlepšit naši bezpečnost," dodali senátoři. Oba také například nedávno Trumpa varovali před zrušením sankcí proti Rusku.

Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Newyorský federální soud nicméně tuto neděli dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území Spojených států a Trumpův výnos se na ně vztahuje. Trumpovo nařízení pak odsoudili demokratičtí generální prokurátoři šestnácti států unie.

Trumpovo nařízení vzbudilo ostrou domácí i mezinárodní kritiku. Mimo jiné jej komentovala Liga arabských států, která nad ním vyjádřila "hluboké znepokojení". Liga má 22 členů a patří mezi ně několik zemí, jejichž občanů se Trumpův výnos týká.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy