Akorát pomůžeme náboru nových teroristů. Senátoři McCain a Graham kritizují Trumpovo nařízení

ČTK ČTK
29. 1. 2017 21:25
Pozastavení vstupu lidí ze zemí spojovaných s terorismem do USA, které v pátek nařídil prezident Donald Trump, by mohlo terorismus, proti němuž je namířeno, spíše podpořit. Domnívají se tak republikánští senátoři John McCain a Lindsey Graham. Podle nich by se exekutivní příkaz mohl naopak obrátit v neprospěch Spojených států.
Republikánský senátor John McCain.
Republikánský senátor John McCain. | Foto: Reuters

Podle republikánských senátorů Johna McCaina a Lindseyho Grahama může pozastavení vstupu lidí z celkem sedmi zemí do USA, které nařídil Donald Trump, terorismus spíše podpořit.

Senátoři to uvedli ve společném prohlášení. Podle nich může tento krok nakonec poškodit bezpečnost USA.

"V konečném důsledku se obáváme, že tento exekutivní příkaz se v boji proti terorismu obrátí proti nám," citovala senátory agentura Reuters.

"Vysíláme tím signál, ať záměrně nebo bezděčně, že Amerika nechce, aby do této země přicházeli muslimové. Proto se bojíme, že tento příkaz by mohl spíše pomoci náboru teroristů, než zlepšit naši bezpečnost," dodali senátoři. Oba také například nedávno Trumpa varovali před zrušením sankcí proti Rusku.

Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Newyorský federální soud nicméně tuto neděli dočasně zakázal vyhošťování cizinců, kteří již jsou na území Spojených států a Trumpův výnos se na ně vztahuje. Trumpovo nařízení pak odsoudili demokratičtí generální prokurátoři šestnácti států unie.

Trumpovo nařízení vzbudilo ostrou domácí i mezinárodní kritiku. Mimo jiné jej komentovala Liga arabských států, která nad ním vyjádřila "hluboké znepokojení". Liga má 22 členů a patří mezi ně několik zemí, jejichž občanů se Trumpův výnos týká.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy