Britští ministři jsou v pohotovosti kvůli Trumpově migrační politice. Chtějí výjimky pro své občany

ČTK ČTK
29. 1. 2017 18:42
O ochranu těch práv britských příslušníků, která jsou v ohrožení kvůli Trumpově exekutivnímu příkazu namířeného vůči muslimům, se mají postarat ministr zahraničí Boris Johnson a ministryně vnitra Amber Ruddová. Britská premiérka Theresa Mayová požaduje, aby se oba ministři obrátili na své americké protějšky. Podle BBC už Johnson i Ruddová začali situaci řešit.
Britská premiérka Theresa Mayová.
Britská premiérka Theresa Mayová. | Foto: Reuters

Londýn – Britská premiérka Theresa Mayová pověřila ministra zahraničí Borise Johnsona a ministryni vnitra Amber Ruddovou, aby začali jednat se svými americkými protějšky o dopadech pátečního imigračního výnosu nového prezidenta USA Donalda Trumpa.

Johnson a Ruddová se mají u amerických federálních ministerstev zahraničí a vnitřní bezpečnosti zasadit o ochranu práv britských státních příslušníků, uvedla BBC.

Podle zdroje BBC již oba ministři mluvili se svými kontakty v USA o možných výjimkách pro Británii. Johnson se podle něj spojil s hlavním Trumpovým politickým poradcem Stevem Bannonem a dalším předním poradcem Jaredem Kushnerem.

Mayová, která jako první zahraniční státník jednala s Trumpem v Bílém domě po jeho nástupu do funkce, původně k Trumpovu příkazu řekla, že jde o věc USA. Pod tlakem rozčilených domácích reakcí už ale v sobotu její úřad uvedl, že s tímto přístupem nesouhlasí. "Tento nový exekutivní příkaz nyní zkoumáme, abychom zjistili, co znamená a jaké bude mít právní důsledky, zvláště pro občany Spojeného království," řekl mluvčí premiérky.

Trump v pátek na 120 dní pozastavil program Spojených států pro přijímání uprchlíků a až do odvolání pak zakázal vstup do USA migrantům ze Sýrie. Trumpův příkaz dále na 90 dnů zakazuje vstup do USA všem lidem ze zemí, s nimiž jsou spojeny obavy z terorismu. Omezení se má uvolnit až po zpřísnění prověrek a přezkoumání mechanismu přijímání migrantů.

Britský list The Daily Telegraph v této souvislosti poznamenal, že dočasný zákaz vstupu na území USA se týká desítek tisíc Britů, kteří mají zároveň občanství některého z dotčených států - tady Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu.

Ministr Johnson se na twitteru přidal ke kritikům Trumpova nařízení a označil jej za chybný. "Budeme chránit práva a svobody britských státních příslušníků," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy