Bílý dům zastavil finanční pomoc třem středoamerickým státům, odkud proudí migranti

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2019 18:38
Americká vláda zastavila přímou finanční pomoc třem středoamerickým státům, z nichž do USA proudí největší množství migrantů. Ministerstvo zahraničí podle agentury AP v prohlášení uvedlo, že zastavuje platby Salvadoru, Guatemale a Hondurasu za roky 2017 až 2018. Důvod výslovně neuvedlo.
Trump na návštěvě americko-mexické hranice v lednu 2019
Trump na návštěvě americko-mexické hranice v lednu 2019 | Foto: Reuters

Prezident Donald Trump opakovaně poukazuje na proudy migrantů, kteří po tisících směřují přes Mexiko severním směrem k hranicím Spojených států. Přestože celkový počet přistěhovalců do USA zaostává za rekordy z počátku století, objem nelegální migrace povážlivě roste. Trump ochranu hranic před migranty povýšil na bezmála hlavní bod svého politického programu.

Prezident Trump pohrozil, že pokud Mexiko okamžitě nezabrání migrantům nelegálně proudit do Spojených států, uzavřou příští týden svou jižní hranici, případně její značnou část.

Jižního souseda USA obvinil, že na migračním problému finančně velmi vydělává. Kvůli demokratům mají USA vůbec ty nejslabší imigrační zákony na světě a Mexiko naopak ty nejsilnější, takže Kongres musí zákony zpřísnit, prohlásil Trump.

Agentura AP napsala, že se zatím nepotvrdily zprávy o velké koloně migrantů, která směřuje ze středoamerických států na sever. Mexická ministryně vnitra Olga Sánchezová před několika dny varovala, že ke karavaně směřující z Hondurasu k hranici USA se může připojit až 20 tisíc lidí. Migranti prý plánují společně projít přes Mexiko.

Podle AP se ale na sever prozatím ze Salvadoru vydalo jen asi čtyřicet lidí. Není známo, zda se k nim někdo z Guatemaly nebo Hondurasu připojí. Honduraská vláda ale popřela, že by se v její zemi připravovala nějaká větší migrační vlna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Britský prodejce oblečení Boohoo koupil značku Debenhams. Obchody převzít nechce, hrozí zánik 12 000 míst

Britský on-line prodejce oblečení Boohoo koupil zhruba za 55 milionů liber (1,6 miliardy Kč) značku Debenhams, včetně jejího webu. Žádný ze 118 obchodů, které má Debenhams na hlavních třídách britských měst, se ale Boohoo převzít nechystá. Zájem nemá ani o zaměstnance, takže v ohrožení je až 12 000 pracovních míst. 

Společnost Boohoo převzetí značek Debenhams popisuje jako transformační záležitost a označuje ji za velký krok. Podmínky dohody ale znamenají zánik pracovních míst, což v prosinci avizovali už správcové Debenhams, když zahájili likvidaci této 242 let staré firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy