Demokraté spolufinancovali hledání důkazů o stycích Trumpa a Rusů, píší americká média

ČTK ČTK
25. 10. 2017 10:47
Američtí demokraté spolufinancovali shromažďování kompromitujících dokumentů proti Donaldu Trumpovi. Ten loni zvítězil v prezidentských volbách nad jejich kandidátkou Hillary Clintonovou. Uvedla to agentura AP a další americká média. Informace měly dokazovat, že Rusové se snaží, aby Trump vyhrál prezidentské volby. A zároveň že na něj Kreml hledá citlivý materiál.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Vedení americké Demokratické strany a volební štáb její prezidentské kandidátky Hillary Clintonové pomáhaly financovat shromažďování informací o stycích Donalda Trumpa s Ruskem.

Uvedla to ve středu agentura AP, která se odvolává na anonymní zdroje. Podobné zprávy se pak objevily i v dalších médiích.

Informace, které získal bývalý britský špion Christopher Steele, kolovaly loni ve Washingtonu a měly dokazovat, že Moskva se snaží pomoci Trumpovi do Bílého domu a zároveň o něm shromažďuje citlivá a poškozující fakta.

Hodnověrnost Steelových informací zkoumá americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a rovněž speciální tým vyšetřovatelů vedený Robertem Muellerem. Ten si před časem bývalého britského agenta pozval k výslechu.

Trump opakovaně označil údajná kompromitující fakta za podvod a nedávno na Twitteru vyslovil podezření, že na financování kampaně proti němu se mohla podílet FBI a rovněž Demokratický národní výbor (DNC). Ten je centrálním administrativním orgánem demokratů.

Podle AP financovali demokraté shromažďování kompromitujících dokumentů proti Trumpovi prostřednictvím právní firmy Perkins Coie, která spolupracuje s DNC. Akce začala na jaře 2016 a skončila prakticky dnem prezidentských voleb.

Právníci firmy Perkins Coie spolupracovali se společností Fusion GPS, které Steele své informace o Trumpovi dodával. Kolik peněz DNC firmě Fusion GPS poukázal, není známo.

Pokud se informace potvrdí, posílí to podle AP tvrzení Bílého domu, že demokraté vedou proti Trumpovi politicky motivovanou kampaň s pomocí pomluv.

Podle informací shromážděných Steelem, které přetiskl americký server BuzzFeed, má ruská tajná služba důkazy o sexuálních dobrodružstvích Donalda Trumpa v jednom hotelu v Moskvě a o tajných schůzkách jeho spolupracovníků s ruskými činiteli. Tvrzení je považováno za nepodložené a neprověřené a většina médií je odmítla publikovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy