Chicago - Odpůrci favorita republikánského nominačního klání Donalda Trumpa v sobotu narušili volební mítink tohoto kontroverzního miliardáře v Kansas City v americkém státě Missouri. Už v pátek došlo na shromáždění v Chicagu k potyčkách mezi Trumpovými příznivci a odpůrci. V Daytonu v Ohiu se v sobotu za Trumpem pokusil dostat na pódium muž, kterého ale ochranka včas zastavila.
Trumpovi odpůrci byli podle agentury AP v různých částech divadla v centru Kansas City, v němž se konal další z jeho předvolebních mítinků. Akci republikánského uchazeče o křeslo v Bílém domě se snažili narušit hlasitým křikem. Na transparentech v rukou měli hesla jako například "Hlas pro Trumpa je hlasem pro nenávist". Stovky lidí protestovaly také před budovou divadla, podle CNN policie použila i slzný plyn.
Podle AP se zdál být i samotný Trump překvapený počtem svých odpůrců v divadle. Postěžoval si také, že zabrali místa jeho podporovatelům, kterých se podle jeho slov před budovou shromáždily tisíce.
Trump: Zatkněte mé odpůrce, ať jim to zničí zbytek života
"Nikam nespěcháme," uvedl miliardář s tím, že klidně počká, až protesty v místnosti utichnou. Ochranka nicméně začala podle AP protestující postupně vyvádět a i Trump začal přitvrzovat ve svých výrocích. Své oponenty označil za "odpad" a pohrozil, že je všechny zažaluje. Přítomné policisty následně vyzval, aby protestující pozatýkali. Zatčení by se totiž podle něj dostalo do jejich záznamů a "to by jim zničilo zbytek života".
Mítinky miliardáře Trumpa, který vyvolává ostré reakce svými kontroverzními názory, poznamenaly v posledních dnech střety mezi jeho odpůrci a příznivci. V pátek bylo 32 lidí zatčeno při protestu na akci Trumpovy kampaně v Missouri. Týž den byli při potyčkách v Chicagu zraněni dva policisté a zatčeno bylo pět lidí. Trump kvůli násilí na shromáždění svolaném do sportovní haly chicagské univerzity nevystoupil.
Hej, Bernie, dej si své lidi do latě
Na mítinku v Kansas City kritizoval Trump kvůli chicagským protestům demokratického kandidáta na úřad prezidenta Bernieho Sanderse: "Jsou to Bernieho fanoušci! Hej, Bernie, srovnej si svoje lidi do latě, Bernie!" Sanderse Trump označil za "komunistu" a "zavšiveného" senátora.
Při potyčkách příznivců a odpůrců uchazeče o republikánskou kandidaturu na amerického prezidenta Donalda Trumpa byli v pátek v Chicagu zraněni dva policisté a zatčeno bylo pět lidí. Trump kvůli násilí na shromáždění svolaném do sportovní haly univerzity v Chicagu nevystoupil. Na dnešním mítinku ve městě Dayton ve státě Ohio, prvním od incidentu v Chicagu, Trump řekl, že nepokoje v Chicagu byly podle něj plánované a profesionálně zorganizované.
Během mítinku v Daytonu se na pódium za Trumpem pokusil dostat muž, ochranka ho ale zadržela.
"Byl jsem na něj připraven, ale je lépe nechat to na policistech," řekl Trump, který nicméně podle CNN vypadal ve chvíli, kdy ho obklopilo několik bodyguardů, polekaně.
Zpravodajský server Cincinnati.com dnes informoval, že Trump z bezpečnostních důvodů zrušil i nedělní mítink ve městě Cincinnati v Ohiu. Trumpova mluvčí to vzápětí popřela a sám Trump na twitteru potvrdil, že akce v Cincinnati se konat bude.
Oba tábory se v Chicagu střetly uvnitř a znovu pak i venku. Došlo na pěsti, házení lahví i hrubé urážky a Trumpovi odpůrci provolávali jméno Bernieho Sanderse, který je demokratickým uchazečem o kandidaturu. Podle CNN zasahovalo na 300 policistů.
Trumpův tým vydal těsně před předpokládaným zahájením akce v nejlidnatějším městě státu Illinois prohlášení: "Pan Trump právě přijel do Chicaga a po setkání s policisty se rozhodl s ohledem na bezpečí těch desítek tisíc shromážděných lidí setkání odložit na jiný den."
Trump později v televizi Fox News popřel, že nenávist a rozkol sám vyvolává. "Zastupuji velkou skupinu lidí, kteří v sobě chovají mnoho zloby. Velká zloba je na obou stranách," prohlásil. Zrušení shromáždění označil za "velmi dobrou a inteligentní věc".
Prezident Barack Obama dnes v reakci na incident vyzval kandidáty, aby se zdrželi urážek, přestali se chovat jako školáci a nesnažili se rozdělovat společnost na "základě rasy nebo vyznání".
Na událost v Chicagu reagovali Trumpovi soupeři mezi republikány i demokraty. "Za kampaň je odpovědné její vedení. Když máte kampaň, která podněcuje k násilí, povzbuzuje neshody," sdělil Trumpův republikánský sok Ted Cruz. Násilnosti jsou podle něj předvídatelným důsledkem Trumpových postojů. Marco Rubio v protestu vidí "organizovanou snahu o narušení mítinku". "Na svět musí záběry přicházející nyní od nás dělat dojem, že se naše republika tříští," řekl.
Sanders reagoval na twitteru slovy: "My věci řešíme poněkud jiným způsobem, dáváme lidi dohromady," napsal. Hillary Clintonová, která je v čele demokratické kampaně, projevila znepokojení nad "rétorikou vyvolávající rozkol". "Všichni máme názorové rozdíly a víme, že lidé v celé zemi pociťují zlobu. Musíme se k ní postavit společně. Všichni bez ohledu na to, k jaké straně patříme nebo jaké máme názory, bychom měli říci jasně a hlasitě, že násilí v naší politice nemá místo. Měli bychom využít slova a skutky k tomu, abychom Američany sjednotili," řekla.
Ostré reakce na Trumpa jsou časté
Incidenty na Trumpových shromážděních jsou poměrně časté. Podnikatel, který usiluje o republikánskou nominaci na prezidenta, vyvolává ostré reakce svými poměrně kontroverzními názory. V pátek bylo 32 lidí zatčeno při protestu na akci Trumpovy kampaně v Missouri.
Podle komentátorů měla chicagská akce, která měla být politickým shromážděním, podobu hospodské rvačky. Demonstranti se prý připravovali několik dní. Zástupci univerzity předem upozorňovali na nebezpečí střetu a požadovali zrušení shromáždění.
Komentátorka stanice BBC tvrdí, že na obou stranách byl patrný vztek - Trumpovi příznivci jsou proti současné politické garnituře, protože je podle nich nezastupuje, odpůrci považují Trumpovu kampaň za rasistickou a rozdělující národ.
Mezi Trumpovými odpůrci byla pětadvacetiletá Maria Hernandezová, která se dala po zrušení shromáždění radostí do tance. "Nikdy jsem na své město nebyla hrdější," řekla. Na akci ji přivedl nesouhlas s Trumpovou imigrační rétorikou. "Protestuji, protože jsem Mexičanka a nevím, kam mne (Trump) hodlá deportovat. S rasismem se v Chicagu setkávám denně a mám toho už dost," řekla stanici CNN.
Trump na dotaz CNN, zda lituje vlivu své vyostřené rétoriky, řekl, že ne. "Ničeho nelituji. To jsou velmi špatní demonstranti, špatní chlápci, ostří a tvrdí hoši," prohlásil.
V úterý se budou konat primárky a volební shromáždění demokratů a republikánů v Illinois a také v Ohiu, na Floridě, v Missouri a v Severní Karolíně. O republikánské nominaci se bude rozhodovat rovněž v primárkách na Severních Marianách.