reklama
 
 

Trumpův duševní stav vyvolává znepokojení, další tlak ho může zhoršit, řekl americký kongresman

20. 8. 2017 19:04
Demokratický člen Sněmovny reprezentantů Adam Schiff vyjádřil v rozhovoru pro stanici CNN obavy o duševní stav amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na uplatnění dodatku 25 ústavy, kdy by v čele Spojených států stanul viceprezident Mike Pence, to ale podle něj zatím nevypadá. Demokratka Zoe Lofgrenová v pátek žádala, aby Trumpa vyšetřili psychiatři. Důvodem je prezidentova reakce na pochod neonacistů ve Virginii. Trump mimo jiné prohlásil, že v obou táborech, tedy mezi neonacisty i jejich odpůrci, byli dobří lidé.

Washington - Člen výboru pro zpravodajské služby americké Sněmovny reprezentantů Adam Schiff v neděli řekl, že jej i jeho kolegy stále více znepokojuje duševní stav prezidenta Donalda Trumpa.

Stanici CNN tento demokrat sdělil, že další pracovní tlak na prezidenta může situaci dále zhoršit. Na úvahu o prezidentově odvolání na základě jeho duševní nezpůsobilosti vykonávat úřad je ale podle Schiffa příliš brzy.

Schiff prohlásil, že je nesmyslné, by se Trumpovi oponenti zaměřovali na využití dodatku 25 ústavy, podle nějž se prezidentského úřadu ujme viceprezident, pokud se exekutiva nebo lidé určení Kongresem shodnou a písemně potvrdí, že je prezident "neschopen vykonávat povinnosti spojené s úřadem".

Demokratka Zoe Lofgrenová v pátek navrhla rezoluci, v níž požaduje, aby viceprezident Mike Pence a členové kabinetu nechali psychiatry prezidenta vyšetřit a určit, zda je schopen vykonávat svou práci. Úvahy na toto téma vystupňovala Trumpova reakce na pochod neonacistů ve Virginii.

Schiff upozornil, že s využitím dodatku 25 se počítá především v případě "vážné fyzické újmy nebo závažného duševního onemocnění či zhroucení".

"Zdaleka jsme nedospěli k závěru, že je to tento případ, i když mnohým z nás se jeho chování nelíbí. Nemyslím si, že jsme se dostali do bodu, abychom uvažovali o 25. dodatku," řekl Schiff.

Kritika nepřichází jenom z tábora demokratů. Ohijský guvernér John Kasich, který je republikán, řekl, že prezident musí skoncovat s personálním chaosem v Bílém domě.

Trump v prvních sedmi měsících v úřadě odvolal bezpečnostního poradce, personálního šéfa, ředitele pro komunikaci i mluvčího. Zatím jako poslední z Bílého domu tento týden odešel hlavní stratég Steve Bannon.

"Nemůžete přivést pálkaře-nováčky a myslet si, že vyhrajete světový šampionát," prohlásil s odkazem na baseball Kasich, který byl Trumpovým soupeřem v primárních volbách.

Demokratická členka sněmovny Jackie Speierová tento týden na Twitteru napsala, že Trump vykazuje známky "nevypočitatelného chování a duševní nestability, což ohrožuje Spojené státy".

Napsala to po tiskové konferenci, na níž prezident prohlásil, že za násilnosti ve Virginii nesou stejnou měrou odpovědnost obě strany a že v obou táborech, tedy mezi neonacisty i jejich odpůrci, byli dobří lidé.

Tyto výroky vyřčené velmi emocionálně a s živou gestikulací vyvolaly okamžitě kritiku, podle níž Trump není schopen se jasně vymezit vůči nacionalistům a rasistům.

autor: ČTK | 20. 8. 2017 19:04

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama