Trump graduje válku s médii. Novináři jsou šílení, nevěřte těm jejich kecům, prohlásil

Daniel Anýž Daniel Anýž
30. 7. 2018 20:00
Podle vydavatele amerického listu New York Times je to ale Donald Trump, jehož výroky jsou nebezpečné. V zahraničí jsou prezidentova slova zneužívána k potlačování novinářů v nedemokratických režimech.
Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters

Washington - Měla to být schůzka, na níž se obě strany pokusí vysvětlit si vzájemné ostré rozpory. A také to mělo být jednání "off record", tedy takové, které si jeho účastníci nechají pro sebe.

Jenže americký prezident Donald Trump to nevydržel a v neděli na svém Twitteru prozradil, že před deseti dny měl v Bílém domě "velmi dobré a zajímavé setkání s A. G. Sulzbergerem, vydavatelem deníku New York Times".

Vstřícný tón Trumpova vzkazu se ale rychle vytratil, když prezident dodal: "Hodně času jsme strávili hovorem o obrovském množství fake news (lživých zpráv), které média vypouštějí. A jak se fake news přeměnily do fráze 'Nepřítel lidu'. Smutné!"

Trumpova slova naznačují, že Sulzberger se s prezidentem shodl, že americká média vyrábějí "lživé zprávy". To však přimělo vydavatele listu, na který Trump běžně nešetří kritikou, k otevřené reakci. V ní zmínil prezidentovu častou činnost: otevřené útoky na některé novináře.

"Hlavní důvod, proč jsem schůzku přijal, bylo to, abych zdůraznil obavy z prezidentovy velmi problematické protimediální rétoriky. A prezidentovi jsem jasně řekl, že jeho jazyk je nejen rozvratný, ale i nebezpečný," stojí v Sulzbergerově veřejném prohlášení.

Vydavatel newyorského deníku dál napsal, že Trumpovi "opakovaně zdůraznil", že jeho útoky na novináře mohou mít zvlášť nebezpečnou odezvu v zahraničí, kde je rétorika amerického prezidenta "zneužívána některými režimy k ospravedlnění širokého potlačování novinářů".

"Vyzval jsem ho, aby přehodnotil své obecné útoky na žurnalistiku, které jsou podle mě nebezpečné a poškozují naši zemi," dodal Sulzberger.

Šílení novináři, nemocní z Trumpa

To si ale Trump nechtěl nechat líbit a uchýlil se opět ke své tradiční zbrani - na Twitter. V sérii vzkazů roztržku vygradoval.

"Když média - šílená ve své duševní poruše z Trumpa - zveřejňují vnitřní rozhodovací procesy naší vlády, tak opravdu ohrožují životy mnohých lidí, nejen novinářů! Velmi nevlastenecké!" napsal Trump v jednom ze série celkem čtyř vzkazů.

Z jeho strany jde zatím o poslední otevřený útok na novináře. Ostré výpady proti velkým americkým médiím, jako jsou právě New York Times, list Washington Post nebo televizní stanice CNN, se ale už staly stálou součástí jeho prezidentství.

Už ve své předvolební kampani si Donald Trump vybral novináře jako oblíbený cíl. Pravidelným rituálem jeho předvolebních shromáždění se stal okamžik, kdy ukázal do prostoru vyhrazeného pro novináře. Se slovy "podívejte se na ně, to je ta spodina, podvodníci" vyvolal mezi svými příznivci nesouhlasné bučení a výkřiky na adresu reportérů.

Podle řady politologů šlo ze strany Trumpa o záměrnou taktiku. Z průzkumů věděl, že voliči, které oslovuje, většině velkých médií nevěří. Pouze kabelová televize Fox News, která je jasně na straně Trumpa, je pro ně přijatelný zdroj.

Otloukánek CNN

Jako prezident pak Trump své útoky dál stupňoval, a to i pod vlivem svého někdejšího hlavního stratéga Steva Bannona. Už v únoru loňského roku, necelý měsíc po nástupu do úřadu, Trump poprvé označil "fake news média za nepřítele amerického lidu".

Trumpova válka s médii tak sice není ničím novým, v posledních několika týdnech se však znovu rozhořela novými konflikty. V polovině července, během návštěvy Británie, Trump odmítl na společné tiskové konferenci s premiérkou Theresou Mayovou otázku od reportéra CNN.

"CNN jsou fake news, od CNN otázky nepřijímám, pojďme ke skutečné televizní stanici," uvedl Trump a vyvolal reportéra Fox News.

Minulý týden pak Bílý dům odepřel reportérce CNN vstup na Trumpovu tiskovou konferenci v Růžové zahradě Bílého domu. V tomto případě už vyjádřila nesouhlas i konkurenční televize Fox News.

"Velmi solidárně stojíme při CNN za práva našich žurnalistů na plný přístup (na tiskové konference) jako součást svobodného a neomezovaného tisku," napsal ředitel Fox News Jay Wallace.

Už Nixon věděl, že "tisk je nepřítel"

Spory s médii měli i mnozí předchozí američtí prezidenti. V principu nedůvěřivý, až nepřátelský vztah k novinářům měl republikán Richard Nixon, a to ještě předtím, než list Washington Post začal rozkrývat aféru Watergate.

Nixonův viceprezident Spiro Agnes nazval média "reptajícími naboby negativismu". A sám Nixon měl před svým náčelníkem generálního štábu prohlásit: "Tisk je váš nepřítel."

Demokrat Bill Clinton měl s novináři komplikovaný vztah, který se jen zhoršil po odhalení aféry s Monikou Lewinskou. Deník Boston Globe v té době psal, že "prezidentův vztah s médii degradoval na nejhorší úroveň za posledních dvacet let".

S novináři pak válčil i George Bush, stejně jako jeho nástupce Barack Obama. Bush se marně snažil přemluvit deník New York Times, aby neotiskl informace o tajném sběru takzvaných "megadat" o telefonních hovorech Američanů. Obama se zase v jednu chvíli pokusil bojkotovat stanici Fox News a odmítal jí dát rozhovor. Solidární postoj ostatních médií s Fox News ho ale přinutil názor změnit.

Trump je však podle politologů prvním prezidentem, který útoky na média používá jako politickou zbraň, aby získával body u své voličské základny.

"Stůjte při nás. Nevěřte kecům těchhle lidí od fake news," prohlásil prezident Trump minulý týden v projevu k válečným veteránům v Kansas City.

Video: Trump přemýšlí hlavně o zisku pro sebe. Náklonností k Putinovi se nikdy netajil, říká Kabrhelová

Donald Trump je ve velké defenzívě. Může být nervózní z vyšetřování spolupráce jeho kampaně s Ruskem, říká novinářka Lenka Kabrhelová | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy