reklama
 
 

Online: Stovky zraněných, nejméně jeden mrtvý. To je účet "dne hněvu" proti Trumpovi

Aktualizováno 8. 12. 2017 23:13
Zranění Palestinci v nemocnici na severu Gazy po izraelském útoku. | Video: Reuters |  00:50
reklama
Tisíce lidí v pátek demonstrovaly zejména v muslimském světě proti středečnímu oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Na palestinských územích zemřel při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami nejméně jeden Palestinec, dříve se objevila zpráva, že oběti jsou dvě. Podle palestinských záchranářů bylo v Jeruzalémě a na palestinských územích při demonstracích v "den hněvu" zraněno několik stovek lidí. Páteční události jsme sledovali v on-line reportáži.

Online: Stovky zraněných, nejméně jeden mrtvý. To je účet "dne hněvu" proti Trumpovi

reklama
21:25

Nejméně 25 lidí, včetně šesti dětí bylo dnes podle agentury Reuters zraněno při ostřelování palestinského Pásma Gazy izraelskou armádou. Izraelská armáda uvedla, že bombardovala vojenský výcvikový tábor a sklad zbraní Hamásu v reakci na raketu vystřelenou krátce předtím z Gazy. Reagovala tak na vypálení rakety z Pásma Gazy na izraelské území, při tom nebyl nikdo zraněn. K tomu se nikdo nepřihlásil, Izrael má ale za to, že za tím stojí radikální hnutí Hamás, které vyhlásilo od pátku začátek povstání proti Izraeli kvůli středečnímu oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uznává Jeruzalém za hlavním město Izraele.

"Den hněvu" - zranění Palestinci Zranění Palestinci v nemocnici v severní části Gazy po izraelském útoku. | Foto: Reuters
18:06

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident názor designovaného premiéra respektuje, ale nesdílí ho. Babiš se podle něj v zahraniční politice ještě nevyzná.

17:53

Designovaný český premiér Andrej Babiš se přihlásil k postoji Evropské unie, která je jako celek k Trumpovu návrhu zdrženlivá. "Evropská unie má k tomu nějaké stanovisko, tady jsme samozřejmě solidární v zahraniční politice. Já myslím, že bychom neměli rozhodnutí pana Trumpa podpořit," uvedl Babiš.

Andrej Babiš. Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal
17:39
USA vlajka

Vedení palestinské samosprávy chce bojkotovat návštěvu amerického viceprezidenta Mika Pence, který přijede na Blízký východ ve druhé polovině prosince. Džibríl Radžúb z vládnoucí strany Fatáh řekl, že Pence není na palestinských územích vítán. Palestinci tak reagují na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Zatímco Pence Trumpův krok podporoval, američtí ministři obrany a zahraničí James Mattis a Rex Tillerson byli proti.

17:13

Německá policie přistavila vodní dělo před americké velvyslanectví v Berlíně, kde se konala demonstrace proti Trumpovi.

Německá policie přistavila vodní dělo před americké velvyslanectví v Berlíně, kde se konala demonstrace proti Trumpovi. Německá policie přistavila vodní dělo před americké velvyslanectví v Berlíně, kde se konala demonstrace proti Trumpovi. | Foto: Reuters
16:32
Palestina valjka

Palestinské ministerstvo zahraničí stáhlo svoji dřívější zprávu, že při střelbě v pásmu Gazy zemřel druhý Palestinec.

16:18
Palestina valjka

Velká demonstrace se koná v jordánském Ammánu.

Demonstrace v Ammánu. Demonstrace v Ammánu. | Foto: Reuters
15:53
Palestina valjka

Palestinská média hlásí, že po střetech s izraelskými vojáky zemřel druhý Palestinec.

15:36

Haarec: 64 Palestinců zraněno gumovými projektily.

15:19
Palestina valjka

Výzva k přerušení styků s Izraelem.

15:14

Podle webové stránky izraelského listu Haarec jeden Palestinec při pátečních střetech zemřel. Na hranici s pásmem Gazy stříleli izraelští vojáci směrem ke skupinám Palestinců, kteří chtěli proniknout ke kontrolním stanovištím.

15:06
USA vlajka

Výstavba nového velvyslanectví USA v Jeruzalémě potrvá zhruba dva roky. V Paříži to řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

14:58
twitter logo

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana k názoru, který ohledně přesunu velvyslanectví vyjádřil designovaný premiér Andrej Babiš.

14:52
Palestina valjka

Demonstrace v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Protesty v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Protesty v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. | Foto: Reuters
14:46
Izrael

Izraelští vojáci v Betlémě.

Izraelští vojáci v Betlémě. Izraelští vojáci v Betlémě. | Foto: Reuters
14:38

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nečekaně přijede do Ankary. S prezidentem Turecka má jednat o otázce Jeruzaléma.

14:37
Izrael

Izraelská policie omezila přístup do jeruzalémského Starého Města kvůli nepokojům.

14:03
Palestina valjka

Při dnešních palestinských protestech svolaných kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele bylo zraněno na 90 lidí. Oznámil to Červený půlměsíc.

Podle jeho informací jednu osobu zranila palba ostrou municí, další se nadýchaly slzného plnu nebo je zasáhly gumové projektily.

13:51
Izrael

Srážky v Jeruzalémě.

Střet mezi palestinskými demonstranty a izraelskými policisty v Jeruzalémě. Střet mezi palestinskými demonstranty a izraelskými policisty v Jeruzalémě. | Foto: Reuters
13:46
Česko vlajka

Designovaný premiér Andrej Babiš nesouhlasí s návrhem na přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Řekl to Českému rozhlasu Radiožurnálu. "Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír. My musíme bojovat proti situacím, kde vzniká zase nějaký konflikt a kde budou nějaké protesty a nedej bože nějaké atentáty," řekl Babiš. Podle něj není třeba vyvolávat v oblasti další konflikty.

autor: Martin Novák | 8. 12. 2017 9:53

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama