Online: Stovky zraněných, nejméně jeden mrtvý. To je účet "dne hněvu" proti Trumpovi

Živě
Tisíce lidí v pátek demonstrovaly zejména v muslimském světě proti středečnímu oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Na palestinských územích zemřel při střetech s izraelskými bezpečnostními složkami nejméně jeden Palestinec, dříve se objevila zpráva, že oběti jsou dvě. Podle palestinských záchranářů bylo v Jeruzalémě a na palestinských územích při demonstracích v "den hněvu" zraněno několik stovek lidí. Páteční události jsme sledovali v on-line reportáži.
Zranění Palestinci v nemocnici na severu Gazy po izraelském útoku. | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
21:25

Nejméně 25 lidí, včetně šesti dětí bylo dnes podle agentury Reuters zraněno při ostřelování palestinského Pásma Gazy izraelskou armádou. Izraelská armáda uvedla, že bombardovala vojenský výcvikový tábor a sklad zbraní Hamásu v reakci na raketu vystřelenou krátce předtím z Gazy. Reagovala tak na vypálení rakety z Pásma Gazy na izraelské území, při tom nebyl nikdo zraněn. K tomu se nikdo nepřihlásil, Izrael má ale za to, že za tím stojí radikální hnutí Hamás, které vyhlásilo od pátku začátek povstání proti Izraeli kvůli středečnímu oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uznává Jeruzalém za hlavním město Izraele.

Zranění Palestinci v nemocnici v severní části Gazy po izraelském útoku.
Zranění Palestinci v nemocnici v severní části Gazy po izraelském útoku. | Foto: Reuters
18:06

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident názor designovaného premiéra respektuje, ale nesdílí ho. Babiš se podle něj v zahraniční politice ještě nevyzná.

17:53

Designovaný český premiér Andrej Babiš se přihlásil k postoji Evropské unie, která je jako celek k Trumpovu návrhu zdrženlivá. "Evropská unie má k tomu nějaké stanovisko, tady jsme samozřejmě solidární v zahraniční politice. Já myslím, že bychom neměli rozhodnutí pana Trumpa podpořit," uvedl Babiš.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal
17:39

Vedení palestinské samosprávy chce bojkotovat návštěvu amerického viceprezidenta Mika Pence, který přijede na Blízký východ ve druhé polovině prosince. Džibríl Radžúb z vládnoucí strany Fatáh řekl, že Pence není na palestinských územích vítán. Palestinci tak reagují na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uznává Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Zatímco Pence Trumpův krok podporoval, američtí ministři obrany a zahraničí James Mattis a Rex Tillerson byli proti.

Foto: Reuters
17:13

Německá policie přistavila vodní dělo před americké velvyslanectví v Berlíně, kde se konala demonstrace proti Trumpovi.

Německá policie přistavila vodní dělo před americké velvyslanectví v Berlíně, kde se konala demonstrace proti Trumpovi.
Německá policie přistavila vodní dělo před americké velvyslanectví v Berlíně, kde se konala demonstrace proti Trumpovi. | Foto: Reuters
16:32

Palestinské ministerstvo zahraničí stáhlo svoji dřívější zprávu, že při střelbě v pásmu Gazy zemřel druhý Palestinec.

16:18

Velká demonstrace se koná v jordánském Ammánu.

Demonstrace v Ammánu.
Demonstrace v Ammánu. | Foto: Reuters
15:53

Palestinská média hlásí, že po střetech s izraelskými vojáky zemřel druhý Palestinec.

15:36

Haarec: 64 Palestinců zraněno gumovými projektily.

15:19

Výzva k přerušení styků s Izraelem.

15:14

Podle webové stránky izraelského listu Haarec jeden Palestinec při pátečních střetech zemřel. Na hranici s pásmem Gazy stříleli izraelští vojáci směrem ke skupinám Palestinců, kteří chtěli proniknout ke kontrolním stanovištím.

15:06

Výstavba nového velvyslanectví USA v Jeruzalémě potrvá zhruba dva roky. V Paříži to řekl americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson | Foto: Reuters
14:58

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana k názoru, který ohledně přesunu velvyslanectví vyjádřil designovaný premiér Andrej Babiš.

14:52

Demonstrace v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Protesty v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.
Protesty v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. | Foto: Reuters
14:46
14:38

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nečekaně přijede do Ankary. S prezidentem Turecka má jednat o otázce Jeruzaléma.

14:37

Izraelská policie omezila přístup do jeruzalémského Starého Města kvůli nepokojům.

14:03

Při dnešních palestinských protestech svolaných kvůli rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém hlavním městem Izraele bylo zraněno na 90 lidí. Oznámil to Červený půlměsíc.

Podle jeho informací jednu osobu zranila palba ostrou municí, další se nadýchaly slzného plnu nebo je zasáhly gumové projektily.

13:46

Designovaný premiér Andrej Babiš nesouhlasí s návrhem na přesun české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Řekl to Českému rozhlasu Radiožurnálu. "Tenhle nápad prezidenta Trumpa není dobrý, protože jsou vidět ty reakce. My jsme malá země, ale ty velké by měly usilovat o klid a mír. My musíme bojovat proti situacím, kde vzniká zase nějaký konflikt a kde budou nějaké protesty a nedej bože nějaké atentáty," řekl Babiš. Podle něj není třeba vyvolávat v oblasti další konflikty.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal
13:40

Protest před americkým velvyslanectvím v indonéské Jakartě.

Protest před americkým velvyslanectvím v indonéské Jakartě

Video:
13:38

U Damašské brány ve východním Jeruzalémě propukly střety mezi Palestinci a izraelskými policisity. Palestinci házejí kameny.

13:26

Před americkým velvyslanectvím v malajsijském Kuala Lumpuru lidé pálili americké vlajky a provolávali protiamerická hesla.

13:25

V Betlémě izraelská policie rozhání protestující Palestince slzným plynem.

13:16

K útokům na americké cíle a také na spojence USA vyzvala teroristická organizace Al-Káida. Na své webové stránce nabádá ke svaté válce a Spojené státy označuje za moderního "faraona" utlačujícího muslimy.

13:14

V Istanbulu se protest konal ve čtvrti Fatih v evropské části města. Lidé nesli nápisy Jeruzalém je naše čest, Pryč s Amerikou, pryč s Izraelem. Smrt oběma zemím provolávali Íránci na protestu v Teheránu. Podle íránských médií se podobné akce konají také v dalších íránských městech.

13:10

Demonstrace proti Trumpovi v indickém Šrínagaru.

Páteční protest proti Trumpovi v indickém Šrínagaru.
Páteční protest proti Trumpovi v indickém Šrínagaru. | Foto: Reuters
13:04

Miloš Zeman: I naši ambasádu bychom měli přesunout do Jeruzaléma.

Zeman: Přeji si ambasádu v Jeruzalémě. Škoda, že nejsme první

2:03
Prezident Miloš Zeman reagoval v pořadu Týden s prezidentem na rozhodnutí Donalda Trumpa přesunout velvyslanectví USA v Izraeli do Jeruzaléma. | Video: TV Barrandov
12:53

Jerusalem Post: Izraelští vojáci a demonstrující Palestinci se střetli v Betlémě.

12:39

Demonstrace před Omarovou mešitou v Jeruzalémě začala po polední modlitbě.

Palestinská demosntrace na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Na prostranství před Omarovou mešitou.
Palestinská demosntrace na Chrámové hoře v Jeruzalémě. Na prostranství před Omarovou mešitou. | Foto: Reuters
12:39

Několik tisíc lidí na CHrámové hoře provolává "Jeruzalém je náš!".

Demonstrace na Chrámové hoře v Jeruzalémě začala. Zároveň demonstrují například muslimové v Istanbulu, Káhiře, Chartúmu.

11:49

V New Yorku se večer sejde Rada bezpečnosti OSN. Podle listu Jerusalem Post se chystají krok USA kritizovat Francie, Velká Británie, Egypt a Rusko. Moskva ale zatím Trumpovo rozhodnutí příliš nekomentovala. Ruský velvyslanec v Izraeli dokonce nevyloučil, že by Rusko také přesunulo své velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma.

rada bezpečnosti osn
rada bezpečnosti osn | Foto: Reuters
11:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Proč je Jeruzalém tak důležitý a proč je kolem něj tolik emocí? Co znamená pro Židy, co pro muslimy a co pro křesťany? Více v článku na Aktuálně.cz o městě tří náboženství.

Foto: Aktuálně.cz
10:57

Protestní demonstrace se mají konat také v Ammánu, Tunisu, Káhiře nebo Bejrútu.

10:56

Většina evropských zemí Trumpovo rozhodnutí odmítla. České ministerstvo zahraničí oznámilo, že ambasáda zůstane v Tel Avivu a ČR uznává za izraelskou metropoli západní Jeruzalém. Prezident Miloš Zeman, který je znám silně proizraelskými postoji, Trumpův krok uvítal. Podle Zemana by Česká republika a Evropská unie měly Spojené státy následovat. Řekl to v rozhovoru pro TV Barrandov.

10:50

Izraelští policisté očekávají protesty i v Jeruzalémě. Zejména u Damašské brány, kde se tradičně demosntrace konají.

10:46

Co znamená rozdělení na západní a východní Jeruzalém? Západní byl součástí Izraele od roku 1949, zatímco východní patřil Jordánsku a Izrael jej získal v takzvané šestidenní válce v roce 1967. Zdmi obehnané Staré Město, kde se nachází Zeď nářků, Chrámová hora, mešita al-Aksá a chrám Božího hrobu, patřilo mezi lety 1949 až 1967 do východního Jeruzaléma. Izrael se kontroly těchto míst nechce vzdát.

Foto: Reuters
10:45

USA a většina ostatních zemí mají velvyslanectví v Tel Avivu. Otázce uznání či neuznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele se vyhýbají s tím, že status města musí vyřešit především izraelsko-palestinská mírová dohoda. Evropské země v zásadě uznávají západní Jeruzalém za metropoli Izraele a východní potenciálně za hlavní město budoucího Palestinského státu. Trump tento status quo změnil, když uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele bez souhlasu Palestinců, aniž by se zmínil o západním či východním Jeruzalémě.

10:43

První intifáda začala v roce 1987 a skončila po šesti letech podpisem mírové dohody mezi Izraelem a Organizací pro osvobození Palestiny. Druhá propukla na konci roku 2000 poté, co se izraelský politik Ariel Šaron prošel po Chrámové hoře v Jeruzalémě. Oficiálně ji Palestinci neukončili, ale v posledních letech bylo demonstrací málo.

Palestinci vrhají kameny na izraelské vojáky při nepokojích, k nimž došlo 28. září 2000 v Ramalláhu poté, co pravicový politik Ariel Šaron navštívil Chrámovou horu.
Palestinci vrhají kameny na izraelské vojáky při nepokojích, k nimž došlo 28. září 2000 v Ramalláhu poté, co pravicový politik Ariel Šaron navštívil Chrámovou horu. | Foto: ČTK
10:42

Palestinci ohlásili, že vyjdou do ulic protestovat po pátečních poledních modlitbách v mešitách. Hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, vyzvalo k povstání, ke třetí intifádě. Tímto slovem Palestinci označují odpor vůči Izraeli.

10:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobrý den, vítáme Vás u on-line zpravodajství, ve kterém se budeme věnovat událostem na Blízkém východě po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 8. 12. 2017 23:13
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy