Americká cla jako největší problém. Babiš jednal v Bílém domě s prezidentem USA

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 3. 2019 0:11
Americký prezident Donald Trump přijal ve čtvrtek v oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Andreje Babiše. Šlo o významnou událost, které se naposledy dočkal premiér Petr Nečas v roce 2011, když ho k jednání pozval Barack Obama. Babiš s prezidentem USA diskutoval o několika klíčových tématech včetně kybernetické bezpečnosti.
Prezident Spojených států Donald Trump přivítal českého premiéra Andreje Babiše v Bílém domě | Video: Reuters

Český předseda vlády, který do Bílého domu dorazil s manželkou Monikou, jednal s Trumpem také o obchodních vztazích. Ty Babiš označil za největší aktuální problém mezi Evropou a Spojenými státy. "Je to největší téma, které na nás nepřímo dopadá," konstatoval Babiš v rozhovoru pro Českou televizi, který poskytl záhy po tiskové konferenci.

Trump opakovaně hrozí, že USA zavedou cla na dovoz evropských automobilů v případě, že se jim nepodaří dosáhnout obchodní dohody s Evropskou unií. Loni v květnu uvedl, že uvažuje o uvalení cla ve výši až 25 procent. 

Trump si podle Babiše na společné schůzi stěžoval, že je "Evropa tvrdá" a jednání o clech "těžké". Premiér na šéfa Bílého domu apeloval, aby clo na dovoz evropských automobilů nezaváděl. Rozhodnutí Washingtonu by podle českého premiéra mělo padnout až po květnových volbách do Evropského parlamentu.

Šéf Bílého domu se nechal slyšet, že naopak zaznamenal pokrok v obchodním jednání s Čínou. Na problémy migrace mají Babiš a Trump stejný názor. Dvojice hovořila mimo jiné o syrských uprchlících. "Probrali jsme veškerá témata, velké téma byla Sýrie," poznamenal premiér. Poukázal přitom na význam řešení problému milionů uprchlíků. O odchodu amerických vojáků z Afghánistánu se ve čtvrtek podle Babiše v Bílém domě nemluvilo.

Došlo i na české elektrárny

V Bílém domě se podle Babiše debatovalo také o kybernetických hrozbách, o energetice a plynovodech. Krátce se státníci zabývali projektem modernizace českých jaderných elektráren, nákupem víceúčelových vrtulníků pro českou armádu a případným dovozem amerického zkapalněného plynu. Tématem jednání v Bílém domě byly také závazky České republiky vůči NATO. Česko-americké vztahy mají podle Babiše velký potenciál, zlepšují se a obchodní obrat stoupá.

Trump také už při úvodním setkání pochválil Česko jako inovativní zemi, které se hospodářsky daří a která je schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Babiš tlumočil Trumpovi pozvání do Prahy od prezidenta Miloše Zemana a pozval do Česka i Trumpovu dceru Ivanku. Cestu do Česka ale prezident USA výslovně nepotvrdil. 

"Česká republika je skvělá země, velmi dobře se jí ekonomicky daří. Je to velmi bezpečná země, má silnou armádu, silné lidi," prohlásil Trump. Také on vyzdvihl dobré vztahy mezi USA a Českem a spolupráci v obchodě nebo v otázkách kybernetické bezpečnosti.

Lídr hnutí ANO také uvedl, že prezident USA má skvělé vzpomínky na Československo, které navštívil v roce 1990. Trump je podle něj také příjemný společník. "Dlouze jsme mluvili s manželkami, o dětech, bylo to velmi neformální. Moje paní byla nadšená, Trump mluví normálně, na nic si nehraje," řekl Babiš. "Nejdůležitější bylo navázání vztahu, Trump o Česku mluví skvěle," konstatoval.

Americká delegace na vysoké úrovni

Při jednání delegací byla americká strana zastoupena na vysoké úrovni, vyplynulo z Babišových informací. Kromě Trumpa s českou delegací jednali viceprezident Mike Pence, ministr zahraničí Mike Pompeo, hlavní bezpečnostní poradce John Bolton, ministr energetiky Rick Perry a poradci Bílého domu pro kybernetickou bezpečnost a obchod. To podle Babiše svědčí o významu, jaký se přikládá spolupráci s ČR.

Babiše ve Washingtonu doprovází místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček, náměstek ministra zahraničí Martin Povejšil a náměstek ministra obrany Jakub Landovský.

Čtvrteční setkání provázel zájem českých i amerických novinářů, kteří pracovnu hlavy státu z velké části zaplnili. Trump s manželkou Melanií přivítali Babiše a jeho ženu Moniku před jižním průčelím Bílého domu. Setkání politiků a tradiční potřesení rukou skryla před novináři černá limuzína českého premiéra, nedošlo ani na tradiční fotografii obou párů před Bílým domem, protože oba muži se ihned vydali vstříc společnému jednání. Jejich manželky se zdály být připravené k focení, po chvíli váhání ale Trumpa s Babišem následovaly do Bílého domu.

České novináře, kteří Babiše v USA doprovázeli, na rozdíl od amerických kolegů čekala před vstupem do Bílého domu důkladná bezpečnostní prohlídka. Nad rámec běžných kontrol v bezpečnostních rámech jejich techniku zkontroloval pes cvičený na hledání výbušnin a následně většinu zařízení detailně kontrolovali pracovníci ostrahy.

Babiš přivezl Trumpovi jako dar vzácnou jubilejní pistoli CZ 75 z dílen České zbrojovky v Uherském Brodě. První dáma Spojených států Melania Trumpová pak dostala náušnice z českého granátu, pro Trumpova vnoučata přivezl Babiš tradiční české pastelky.

Video: Trumpovi jsem řekl, že Praha je připravená ho přivítat, uvedl Babiš

Trump měl skvělou náladu, je to příjemný společník. Babiš hodnotil návštěvu u amerického prezidenta | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy