Moskva - Ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že několikatunová kosmická lodi Progress, která se minulý týden po explozi krátce po startu vymkla kontrole, by mohla opustit oběžnou dráhu v pátek po půlnoci SELČ.
Vypočetli to vědci z ruské akademie věd. Loď, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) je neovladatelná, protože hned po startu 28. dubna s ní pozemní středisko ztratilo spojení. Příští pilotovaný let plánovaný na 26. května byl o dva týdny odložen.
Podle zatím poslední informace ruské agentury Roskosmos vstoupí Progress do atmosféry mezi půlnocí a páteční čtvrtou hodinou ranní SELČ. Za místo možného dopadu případných úlomků označila ruská agentura jih Sibiře přibližně v místech, kde se stýkají hranice Ruska, Kazachstánu, Mongolska a Číny.
Zprávy o předpokládaném místě dopadu úlomků jen potvrzují varovná upozornění vědců, že přesné místo a čas pádu nelze do poslední chvíle s jistotou určit. Nejprve se hovořilo o východním pobřeží USA, později o východních zónách Pacifiku.
Neovladatelné a se Zemí nekomunikující automatické vesmírné plavidlo nám v současné době krouží nad hlavami a spolu s více než 2,5 tunami zásob pomalu směřuje zpět do atmosféry.
Něco jako deset leteckých pum, tipuje Moskva
Většina Progressu i jeho nákladu shoří v atmosféře.
Na zemský povrch ale přesto mohou podle dostupných informací dopadnout trosky velikosti fotbalových míčů, ovšem o hmotnosti až 130 kilogramů.
Ty by měly při rychlosti deseti metrů ve vteřině v případě dopadu do obydlených oblastí ničivost leteckých pum.
Původní odhady hovořily o tom, že by měly úlomky dopadnout mezi 7. a 11. květnem kdekoli v prostoru mezi 50. rovnoběžkou severní a 50. rovnoběžkou jižní šířky, tedy v pásu pokrývajícím dvě třetiny Země, ve kterém se nachází i Česko.
Spolu s tím, že Progress "přestane existovat", však Roskosmos jedním dechem přiznává, že jeho části mohou dopadnout na Zemi.
Podle nejmenovaných zdrojů z Roskosmosu agentury TASS může žár zemské atmosféry přečkat asi desítka větších úlomků.
Přesné místo a čas dopadu trosek bude ještě upřesněno a není vyloučeno, že se opět změní. Podle dalšího zástupce Roskosmosu, na něhož se odkazuje ČTK, bude doba i pravděpodobné místo dopadu úlomků zpřesňováno a oznámeno 24 hodin před dopadem.
Co se pokazilo?
K závadě došlo minulé úterý, krátce poté, co se zásobovací loď ruské provenience Progress M-27M vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Automatické kosmické plavidlo vynesla na oběžnou dráhu raketa Sojuz-2.1a. Bezprostředně po zahájení přibližovacího manévru k orbitální stanici se ale Progress vymkl kontrole.
Loď se měla se stanicí spojit po šestihodinovém přibližovacím manévru a dopravit tamní šestičlenné posádce přes dvě a půl tuny jídla, paliva, pitné vody a dalších zásob. Svůj úkol však nesplní.
"Nákladní loď Progress se po řadě problémů vymkla kontrole, a není tedy možné pokračovat v dalším letu ani v dokovacím manévru," přiznal minulý týden na tiskové konferenci šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Igor Komarov.