Tak to vypadá, když se na Zemi řítí meteorit

Tak to vypadá, když se na Zemi řítí meteorit
Řidič zachytil kamerkou v autě pád meteoritu na Ural
Dráha padajícího meteoritu nad čeljabinským panelákem.
Takto zachytil dráhu meteoritu jeden z obyvatel čeljabinského sídliště.
Foto: Reuters
Reuters Reuters
15. 2. 2013 23:57

15. února 2013 zasáhl jižní Ural meteorit. Z nebe padaly ohnivé koule, které buď explodovaly ještě ve vzduchu, nebo obrovskou rychlostí dopadaly do obydlených oblastí. Nikdo nevěděl, co se děje. Panikařící lidé se obávali raketového útoku nebo pádu letadla. Nezvyklou podívanou navíc provázely silné záblesky světla, hřmění a tlaková vlna. Vypadla mobilní síť, praskaly okenní tabulky a otřásaly se celé domy. Tlaková vlna po pádu meteoritu zranila přes 700 lidí, z toho asi 160 dětí. Většině z nich ublížily střepy z oken, jež rozbila tlaková vlna.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy