Santiago de Chile - Mediálně sledovaný případ 33 zavalených horníků v Chile skončil bez viníka.
Chilská prokuratura dospěla k závěru, že nemá dostatek důkazů, aby mohla obvinit majitele měděného a zlatého dolu v severní části země či pracovníky úřadu dohlížejícího na bezpečnost dolů, uvedl deník La Tercera.
Skupina horníků zůstala před třemi lety uvězněna 622 metrů pod zemí a na povrch se dostali více než dva měsíce poté.
Pohřbeni pod tunami hornin
Začátkem srpna 2010 zavalily tuny propadlých hornin hluboko pod povrchem skupinu pracovníků soukromé důlní společnosti vlastnící důl San José v severochilské pouštní oblasti Atacama.
Přestože málokdo z odborníků věřil v jejich přežití, za několik dní se s nimi podařilo navázat kontakt a poté jim seshora začali záchranáři posílat potravu.
V době, kdy se média celého světa sjela kolem dolu, padala ze strany politiků silná slova na adresu potenciálních viníků důlního kolapsu.
Jenže majitelé dolu i pracovníci úřadu Sernageomin dohlížejícího na bezpečnost dolů mohou zůstat v klidu. Prokuratura vyšetřování zastavila, neboť se jí nepodařilo "formulovat obvinění na základě skutků, které byly vyšetřovány", řekl listu La Tercera prokurátor Héctor Mella.
Pobouření horníci
Horníky, kteří o potrestání viníků velmi usilovali, zpráva pobouřila.
"Je to ostuda chilského právního systému," řekl agentuře AP Mario Sepúlveda, který se v době jejich záchrany stal jejich neoficiálním mluvčím. "Není možné, aby za neštěstí tak velkého rozsahu nikdo nebyl odpovědný. Dnes se znovu chci zahrabat do hluboké díry a pohřbít se, jen tentokrát nechci, aby mě někdo našel," prohlásil v emotivní reakci.
Advokátka majitelů společnosti San Esteban byla naopak se závěrem vyšetřování spokojena a označila událost za neštěstí bez viníků.
Jediným trestem pro společnost tak bylo pět milionů dolarů (100 milionů korun), které musela zaplatit v rámci nákladů za záchranu horníků. Ty v říjnu 2010 po více než dvou měsících jednoho po druhém vyprostili záchranáři pomocí speciální "výtahové" kabiny.