Tři lidé zemřeli při bombardování uprchlického tábora v Iráku tureckým dronem

ČTK ČTK
5. 6. 2021 17:43
Tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli zranění v uprchlickém táboře Machmúr na severu Iráku při bombardování tureckým bezpilotním letounem. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan naposledy ve středu pohrozil, že tábor ležící v Iráku, asi 180 kilometrů od tureckých hranic, turecké jednotky "vyčistí".
Foto: Aktuálně.cz

Turečtí vojáci na severu Iráku bojují proti kurdské separatistické organizaci PKK, která jen několik hodin před dnešním bombardováním zabila pět pešmergů, členů kurdských jednotek, které stojí na straně Ankary. O útoku informovala agentura AFP.

Turecký dron podle kurdského poslance původem z Marchmúru Rašáda Džalaliho mířil na "dětské hřiště poblíž školy" v táboře. Mezi oběťmi ale nejsou děti.

Organizace Strana kurdských pracujících (PKK) vede od 80. let ozbrojený boj za samostatný Kurdistán a práva Kurdů v Turecku a dalších oblastech obývaných tímto etnikem. Vláda v Ankaře, Evropská unie i Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. PKK svůj dnešní ranní útok na pešmergy odůvodnila tím, že "vstoupili do bojové zóny" mezi PKK a tureckou armádou, která "chce okupovat (irácký) Kurdistán".

Použití dronů ze strany turecké armády je podle odborníků vojenskou "revolucí", protože umožňuje lokalizovat, identifikovat a zneškodnit konkrétní cíle během několika minut.

Turecko od roku 2018 oblast ostřelovalo ze svého území, v současnosti ale stále častěji používá drony, které jsou přesnější, ale také levnější. Bagdád odsuzuje porušování svrchovanosti svého území. Již několikrát si předvolal tureckého velvyslance, nikdy však nepřikročil k radikálním opatřením proti jednomu ze svých nejvýznamnějších obchodních partnerů.

Tábor Machmúr vznikl v roce 1998 pro uprchlé Kurdy z jihovýchodu Turecka a severu Iráku, kteří utíkali a stále utíkají před boji turecké armády s kurdskými radikály. Táboru poskytoval podporu Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR). Dnes v něm žije asi 13 tisíc lidí. Tábor Machmúr leží na území iráckého autonomního Kurdistánu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 5 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy