Nejnebezpečnější město na světě. Žena popsala útěk z bašty teroristů

Aktuálně.cz Lékaři bez hranic, Aktuálně.cz
28. 3. 2021 11:00
Zdroj foto: Lékaři bez hranic Zdroj foto: Lékaři bez hranic
Válka jí vzala tři ze šesti dětí. Než město Rakka v roce 2014 ovládla skupina Islámský stát, živila se Fatima Al Ali prací na poli. S tou ale musela přestat. Čtyři měsíce nevyšla ze svého domu západně od centra města. Právě tuto oblast totiž tvrdě zasáhly koaliční nálety.
Lékaři bez hranic - Fatima | Video: Lékaři bez hranic

"Všude se ozýval hluk výbušnin. Koaliční letadla nás bez přestání bombardovala. To množství útoků bylo extrémní," vzpomíná Fatima. "Báli jsme se o svoje děti." 

Syrské demokratické síly podporované mezinárodní koalicí v čele s USA zahájily v červnu 2017 proti Rakce leteckou ofenzivu.

Deset let válečného konfliktu v Sýrii

Sýrie, Aleppo, před a po

Válka v Sýrii vypukla 15. března 2011. Tento seriál vychází k příležitosti 10letého výročí syrské války. Lékaři bez hranic v zemi působili již od začátku konfliktu. Podporovali síť syrských lékařů, posílali do země další personál, opravovali nemocnice a kliniky, dováželi do země zdravotnický materiál a na dálku podporovali i další zařízení. Uplynulo celé desetiletí a miliony Syřanů potřebují pomoc i nadále. Proto zůstávají i Lékaři bez hranic.

Během tohoto měsíce týmy Lékařů bez hranic ošetřily v nemocnici ve městě Kobání -  vzdáleném asi dvě a půl hodiny jízdy od Rakky - 64 pacientů s válečnými zraněními. Nejvíce jich přicházelo z předměstských čtvrtí. Většinu z nich zranily miny, když z města prchali. 

Některým civilistům se sice podařilo utéct, 30 až 50 tisíc lidí ale ve městě zůstalo uvězněno. Bojovníci skupiny Islámský stát byli obklíčeni. Neváhali využít civilisty jako živé štíty. Většina bojů se tehdy odehrávala v centru města. 

Koalice zahájila intenzivní nálety a nerozlišovala bojovníky od civilistů. Pro běžné občany neexistoval žádný plán na evakuaci. Pozdější vyšetřování organizací Amnesty International a Airwars odhalilo, že koaliční bomby v Rakce zabily přes 1600 lidí. 

Obyvatelé Rakky se stali vězni ve svém vlastním městě. Museli snášet veřejné popravy, kterými je skupina Islámský stát zastrašovala, a přežít bezhohledné ostřelování svých domovů. Ti, kdo to dokázali, byli pak považováni za podporovatele islamistů a riskovali, že bez řádného soudního procesu skončí za mřížemi. 

Fatima s rodinou se také několikrát pokusila z Rakky utéct. Nakonec to přece jen vyšlo. "Když jsem konečně byla pryč, chválabohu, brečela jsem štěstím," dodává. Přechodně našli útočiště v uprchlickém táboře, kde Lékaři bez hranic poskytovali zdravotní péči. Pak odešli do Armanazu, města poblíž Idlíbu na hranici s Tureckem. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy