Tři večery v týdnu vyrážejí ven a uklízí odpadky. Trojice žen čistí ulice města v Kambodži

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
4. 8. 2018 16:10
Moře, řeky a pláže zaplavené odpadky trápí řadu zemí v jihovýchodní Asii, včetně Kambodže. Trojice žen vyrazila do ulic své čtvrti a tři dny v týdnu odpad uklízí.
Video ukazuje, jak mohou haldy odpadků komplikovat každodenní život v Phnompenhu. | Video: Aktuálně.cz

Phnompenh - Řeka Citarum, která pramení v Indonésii, drží prvenství v žebříčku nejšpinavějších řek světa. Filipíny zase musely v dubnu na půl roku uzavřít turisticky oblíbený ostrov Boracay, protože se podle prezidenta Rodriga Duterteho mění v "odpadní jímku". A v červnu se v Thajsku zadusila odpadky velryba, protože měla v žaludku okolo osmdesáti plastových tašek.

Sen, Ros a Maan. Ženy, které uklízí odpadky v Kambodži.
Sen, Ros a Maan. Ženy, které uklízí odpadky v Kambodži. | Foto: Člověk v tísni

Všechny tyto události z poslední doby ukazují, v co může vyústit špatné zacházení s odpadky. Konkrétně pak v Asii. Více než polovina plastu, který se topí v mořích po celém světě, pochází z těchto pěti zemí: z Číny, Indonésie, Filipín, Thajska a Vietnamu.

Podobná situace je i v Kambodži v jihovýchodní Asii. Podle údajů Asijské nadace z roku 2016 nemá 40 procent obyvatel metropole Phnompenh možnost využít služeb svozu odpadu. Hlavní město přitom obývá přes 1,5 milionu lidí.

Trojice žen z komunity Chrang Chamres II, která leží na severu města, se ale snaží situaci změnit. Sen, Ros a Maan uklízí odpadky v okolí svého bydliště už rok a půl. 

Ulice Chrang Chamres II procházejí a uklízejí pravidelně tři večery v týdnu. S nalezeným smetím zacházejí šetrně, nosí ho do sběrných míst u dálnice, aby bylo správně zlikvidováno. 

Nemocné děti a domy bez záchodů

Na začátku jejich snah bylo zjištění, že kvůli špatné sanitaci ve čtvrti jsou jejich děti často nemocné. Znečištěné prostředí a domy často bez záchodu škodily zdraví.

"Záleží nám na naší komunitě. Všem říkáme, že je třeba ji milovat a starat se o ni, protože nepatří jednotlivcům - je nás všech," vysvětlují Kambodžanky, jaká myšlenka je hnala k organizovanému úklidu.

"Občas je to náročné," přiznává Maan. Vzápětí ale dodává, že pokrok je vidět. "Naše komunita je čistší, méně lidí je nemocných a děti si zase mohou hrát na ulicích," raduje se.

Po roce a půl přibyly na ulicích odpadkové koše, o které pečuje místní samospráva. V blízkosti rodinných domů vznikly toalety.

Úklid je potřeba i jinde

Trio žen se snaží vzdělávat v této problematice i své sousedy. V osvětě pomáhá také nezisková organizace Člověk v tísni. Natočila vtipně pojaté video, které ukazuje, jak hory odpadků v Phnompenhu ztěžují životy lidí.

Podobný projekt, jaký spustila trojice Kambodžanek, by potřebovaly i další země. V poslední době obletěly světová média například snímky pláží se stovkami tun odpadů v Dominikánské republice a na indonéském ostrově Bali. 

Co se týče odpadu v mořích, ve třech čtvrtinách případů jde o plastové lahve, igelitky a další předměty, které lidé jednoduše pohodí venku. Zbytek tvoří odpad z nelegálních skládek nebo těch, které leží příliš blízko pobřeží a řek. 

Video: Sbírání odpadků je cool, chceme změnit svět, potřebujeme jen pytle a rukavice, říká Jan Bareš z Trash Hero

Sebrali jsme už 500 tun odpadu, nepotřebujeme peníze, ale lidi, co budou ochotní, jsme největší světoví popeláři, říká Jan Bareš z Trash Hero | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy