Midway - Švýcarský pilot a dobrodruh Andre Borschberg pokořil světový rekord v sólovém letu bez dotankování paliva.
Stalo se tak na palubě solárního letounu Solar Impulse, v němž se s kolegou Bertrandem Piccardem pokoušejí obletět svět bez jediné kapky benzinu.
V pondělí Borschberg vyrazil na prozatím nejdelší, celkem pětidenní etapu z japonské Nagoji na Havaj.
Úsek dlouhý 7900 kilometrů je považován za nejnebezpečnější část plánované cesty kolem světa, jelikož letoun nemá kde nouzově přistát.
Po více než 76 hodinách ve vzduchu Švýcar překonal dosavadní rekord, který v roce 2006 vytvořil Američan Steve Fossett. Kus cesty má ale ještě stále před sebou, poznamenává server BBC.
Cesta plná nástrah
Dobrodruh chtěl původně na Havaj letět už z čínského Nankingu, nad Japonskem je však zaskočilo špatné počasí, a musel tak nouzově přistát.
Krátce nato navíc bouře poškodila část křídla. “Drobné poškození na křídle, které bude vyžadovat alespoň týden oprav, ale žádný závažný problém," popsal situaci na svém twitterovém účtu Borschberg.
V Japonsku se tak neplánovaně zdržel na několik týdnů, kdy čekal na vhodné počasí. Podobná situace nastala už v Číně, kde se letoun zdržel více než měsíc.
35,000Km to cover in 25 flight days & 12 legs, without a single drop of fuel! Discover the #RTW route of #Si2! pic.twitter.com/b2CBKcnDaD
— SOLAR IMPULSE (@solarimpulse) February 26, 2015
Cesta kolem světa
Na cestu kolem světa na solární pohon Borschberg a Piccard vyrazili letos 9. března z Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech.
V jednomístném kokpitu Solar Impulse se střídají vždy po dokončení etapy.
Cesta by měla trvat pět měsíců, z toho vlastní let zhruba 25 dní, během kterých piloti překonají více než 35 000 kilometrů.
Letoun už přistál v ománském hlavním městě Maskatu, indických městech Ahmadábád a Váránasí, v Mandalaji v Barmě, na letištích Čchung-čching a Nan-ťing v Číně a naposled právě nouzově v japonské Nagoji.