Transplantace prasečích orgánů lidem je blízko. Vědci vědí, jak "vyčistit" DNA zvířat

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
14. 10. 2015 15:05
Prasečí orgány mají podobnou velikost jako lidské. V jejich DNA se ale vyskytují nebezpečné retroviry, které by mohly infikovat lidský organismus. Nově vyvinutá technologie však umožňuje prasečí DNA těchto virů zbavit, a tak se hospodářská zvířata přiblížila k možnosti, že se jejich tkáně a orgány budou využívat pro transplantaci tisícům pacientů, kteří čekají na vhodného dárce orgánů.
Prasata se brzy možná přestanou chovat pouze na maso.
Prasata se brzy možná přestanou chovat pouze na maso. | Foto: Reuters

Washington- Díky úpravám DNA bude možné jednoho dne transplantovat lidem prasečí orgány.

V časopisu Science vyšel dokument odhalující novou techniku úpravy prasečích buněk, která by mohla odstranit potenciálně nebezpečné sekvence v genetickém kódu zvířat.

V rámci takzvané xenotransplantace, tedy transplantace zvířecích orgánů lidským pacientům, jsou nejvhodnějšími dárci tkání právě prasata.

Jejich orgány mají podobnou velikost jako ty lidské, a proto skýtají naději pro vyřešení situace s nedostatkem orgánů pro tisíce pacientů čekajících na transplantaci.

Vědci se ale dlouho potýkali nejen s problematikou jejich případného odmítnutí lidským tělem, ale především výskytem nebezpečných virů v prasečí DNA. V laboratorním prostředí bylo prokázáno, že prasečí endogenní retrovirus může infikovat lidské buňky.

Nově vyvinutá technika by ale tento problém mohla vyřešit. Umožňuje totiž vědcům odstřihnout a pohrát si s jednotlivými díly genetického kódu. Pomocí tohoto nástroje dokázali vědci z Harvardovy univerzity eliminovat až 62 kopií nebezpečného retroviru z buněk prasečích embryí.

"Odstranili jsme to, co bylo považováno za nejvíce matoucí problém na poli xenotransplantace. Zbavení prasečí DNA retrovirů pro nás představuje jasnou cestu," nechal se slyšet profesor George Church z Harvardu.

Podle expertky z univerzity v Edinburghu Sarah Chanové je nyní potřeba připravit se na společenskou etickou debatu. "Vědecké a bezpečnostní problémy jsme vyřešili, měli bychom ale mít na paměti kulturní a společenské dopady, které jsou s využitím prasečích orgánů pro transplantaci lidským pacientům spojené," upozornila čtenáře serveru BBC.

 

Právě se děje

Další zprávy