Tradiční senegalský zápas se mění v show

Red Zah, ČTK
8. 6. 2006 12:45
Dakar - Nad Dakarem pomalu zapadá slunce. Dva muži odění pouze do bederní roušky potírají svá těla jemným červeným práškem a připravují se na boj.

Jejich počínání sledují po celou dobu televizní kamery. Tradiční klání, která se po staletí odehrávala na senegalském venkově, se změnila v moderní sportovní a obchodní fenomén.

Tradice se mísí s obchodem

Každé malé dítě v Dakaru zná jména nejslavnějších senegalských zápasníků: Yékini, Bombardier, Mike Tyson. Za jeden duel si mohou přijít v přepočtu až na 2,5 milionu korun. Zápasy přenáší televize, ty nejprestižnější dokážou vyprodat stadiony pro 60 000 diváků.

Další výraznou
Další výraznou | Foto: Aktuálně.cz

Komercionalizace zápasu pronikla i na venkov. Jeden z provinčních gladiátorů, dvaadvacetiletý Ousseynou Diakhate, však říká, že to nedělají pro peníze. "Vede nás k tomu tradice. Když tím ale vyděláme nějaké peníze, tím lépe."

Kořeny tohoto sportu sahají hluboko do minulosti. "Když byla dobrá úroda, mladí muži z vesnic vzájemně poměřovali svou sílu. Dívky je sledovaly a vybíraly si mezi nimi ženichy," vysvětluje historik Youssou Mbargane Mbaye.

I moderní podoba zápasu si zachovala tradiční rituály. Každému duelu předcházejí spirituální přípravy, které trvají i několik dnů. Marabu, místní šamani, připravují pro zápasníky amulety a talismany, které jim mají dodat sílu a přinést štěstí.

Tanec je důležitý

Po vstupu na stadion zápasníci a jejich doprovod divoce tančí okolo ringu za zvuků bubnů a fléten. K tomu zpívají ženské sbory písně o hrdinství a síle. "Tanec je důležitý," říká Dauda Diouf, dakarský obchodník, který organizuje zápasy v hlavním městě. "Musíte umět získat si diváky na svou stranu."

Komercionalizace zápasu pronikla i na venkov.
Komercionalizace zápasu pronikla i na venkov. | Foto: Aktuálně.cz

Boj může začít ve chvíli, kdy jeden z afrických gladiátorů položí buben do středu ringu a druhý jej převalí. Zápas netrvá déle než jednu nebo dvě minuty. Končí ve chvíli, kdy se podaří jednomu z mužů povalit toho druhého na zem. V ten moment vybuchují diváci nadšením, zvedají se z plastikových sedaček a vbíhají na plochu poblahopřát šťastnému vítězi.

První výdělky se v tomto sportu objevily v 60. letech. Nahradily tradiční odměnu pro vítěze, kterou byl pytel rýže nebo kráva. Sumy za vyhraný zápas od té doby nepřetržitě stoupají.

Největší hvězdou "Mike Tyson"

Další výraznou "modernizací" bylo povolení udeřit soupeře. Násilí je dnes už nedílnou součástí senegalského zápasu, který byl v minulosti spíš kombinací složitých manévrů a gymnastiky a připomínal přetlačování japonských zápasníků sumo.

Mike Tyson pózuje při otevírání nočního klubu v Šanghaji
Mike Tyson pózuje při otevírání nočního klubu v Šanghaji | Foto: Reuters

"Je to cizí prvek, který přišel z boxu," vysvětluje Mbaye a dodává, že čím je v zápasech více násilí, tím větší pozornost fanoušků přitahují."

Tradiční zápas ovlivnila také všudypřítomná globalizace. V polovině 90. let vyšla hvězda zápasníka s pseudonymem Mike Tyson. Muhamad Ndao, jak se ve skutečnosti jmenuje, pokaždé vstupuje do ringu zahalen do americké vlajky. Pro mnoho Senegalců se stal symbolem lepšího života v cizině. "Řada lidí sní o odchodu do zahraničí a jeho příklad je v tom podporuje," přiznává Mbaye.

 

Právě se děje

Další zprávy