Rasismus v Rusku: Zabit další student

opa
7. 4. 2006 13:03
Petrohrad - V Rusku se množí případy rasově motivovaných vražd. Dnes byl v Petrohradu zabit student ze Senegalu. Jde přitom již o třetí podobný útok za posledních několik dní.
Policisté odnášení zkrvavenou krabici z místa vraždy senegalského studenta.
Policisté odnášení zkrvavenou krabici z místa vraždy senegalského studenta. | Foto: Reuters

Studenta zastřelili přímo na ulici

Osmadvacetiletý student pátého ročníku Samba Lanzar se vracel s dalšími pěti africkými kamarády z nočního klubu, když na ně začal střílet dosud neznámý člověk. Ostatní studenti utekli, jediný Lanzar zůstal ležet na ulici.mrtvý.

Policie již případ vyšetřuje jako rasově motivovanou vraždu. Poblíž místa činu byla totiž nalezena zbraň označená svastikou.

Počet rasově motivovaných útoků stoupá

Útok je posledním ze série rasově motivovaných trestných činů, které se od rozpadu Sovětského svazu v Rusku objevují stále častěji.

Koncem března pobodali rasisté devítiletou míšenku, v únoru byl v Petrohradu zabit muž z Mali, studenti z afrických zemí umírali i  v prosinci a září.

Před třemi dny se rodiče jiné devítileté holčičky, která byla v roce 2004 zabita skupinou mladých rasistů, odvolali proti rozsudku, který viníky zprostil odpovědnosti za vraždu.

Napaden i ministr

Rasistické útoky již zasáhly kromě studentů a přistěhovalců i lidi veřejně známé. V pondělí zbili neznámí lidé producenta ruské televize NTV Elchana Mirzojeva, který pochází z Ázerbájdžánu. Již dříve byl napaden ministr kultury severokavkazské Kabardinsko-balkarské republiky a populární zpěvák Zaur Tutov. Oba vyvázli se zraněními a museli být hospitalizováni.

Oběťmi rasistických útoků bývají v Rusku lidé pocházející z Kavkazu, bývalých sovětských asijských republik nebo Afričané. Útoky často páchají skinheadi, kterých je podle různých odhadů v Rusku na 50 000.

Zaměstnanci městských služeb odstraňují krev z místa, kde byl zabit senegalský student Samba Lanzar. Nedaleko byla nalezena zbraň označená svastikou.
Zaměstnanci městských služeb odstraňují krev z místa, kde byl zabit senegalský student Samba Lanzar. Nedaleko byla nalezena zbraň označená svastikou. | Foto: Reuters

Rasově motivované násilí je považováno za závažný problém i mnoha organizacemi na ochranu lidských práv. Podle moskevské Kanceláře pro lidská práva bylo loni v Rusku z rasových důvodů zabito celkem 25 lidí.

I politici podněcují nacionalismus

Důvody rasově motivovaného násilí lze hledat mimo jiné i v rozmáhajícím se nacionalismu v zemi. Někteří lidskoprávní aktivisté obviňují politiky, že v honbě za hlasy nacionalistické nálady podněcují a nepřímo tak ovlivňují rostoucí počet útoků.

Petrohrad, kde je rasismus značně rozšířen a hnutí skinheads velmi aktivní, bude v červnu hostit summit skupiny G8. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy