Vědci vypátrali tajemný zdroj plynu, který ničil ozonovou vrstvu. Vyráběli ho v Číně

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 5. 2019 14:28
Když vědci loni zaznamenali, že někdo do atmosféry vypouští zakázaný plyn ničící ozonovou vrstvu, vyvolalo to poprask. Nebyli si totiž jistí, kdo nebo co je zdrojem nebezpečné látky. Podezření padlo na Čínu, šlo ale jen o pouhé domněnky. Až nyní, s odstupem téměř roku, mohou vědci záhadu definitivně uzavřít. Nová studie potvrdila, že látka pochází z továren na severovýchodě Číny.
Továrna v Číně, ilustrační foto.
Továrna v Číně, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Studii, za kterou stojí mezinárodní tým vědců, zveřejnil minulou středu odborný časopis Nature. Její výsledky ukázaly, že z průmyslových oblastí na severovýchodě Číny pocházelo nebo stále pochází 40 až 60 procent emisí nebezpečné látky.

"Někde v blízkosti provincií Šan-tung a Che-pej jsme narazili na místa se zvýšenou produkcí tohoto plynu," řekl americké televizi CNN chemik z Bristolské univerzity Matt Rigby, který výzkum vedl.

Zakázanou látkou je trichlorfluormethan známý pod zkratkou CFC-11, který se v minulém století využíval zejména k výrobě izolační pěny pro lednice nebo k zapletení budov. Chemikálie spadá do skupiny chlorfluoruhlovodíků (CFC), které poškozují ozonovou vrstvu. "CFC jsou hlavními viníky úbytku stratosférického ozónu, který nás chrání před ultrafialovým zářením," dodal Rigby.  

Výrobu uhlovodíků CFC poprvé výrazněji omezil Montrealský protokol v roce 1987, pod kterým je podepsaná i Čína. Od té doby až zhruba do roku 2012 CFC-11 v ovzduší ubýval.

Loni ale odborníci zjistili, že v posledních letech ubývat přestal. Jelikož se tento uhlovodík v přírodě přirozeně nevyskytuje, existovala jediná možnost. Někdo ho uměle produkuje.

Podezření se potvrdila

Už loni americký deník The New York Times vyslovil podezření, že plyn CFC-11 putuje do atmosféry z čínských továren v provinciích Šan-tung a Che-pej. Novináři pátrali po zdroji látky spolu s nevládní Vyšetřovací agenturou pro životní prostředí (EIA).

Domněnky nabraly na síle, když čínské úřady následně některé z podezřelých továren zavřely. Bez jakéhokoliv vysvětlení.

Čína loni popřela, že by její továrny obcházely zákaz výroby trichlorfluormethanu. A přislíbila, že případnou nelegální produkci tohoto plynu vymýtí. K nejnovější studii mezinárodního týmu se však Peking zatím nevyjádřil.

Vědci si při výzkumu pomohli zejména počítačovými simulacemi. Ty odhalily, že výskyt emisí plynu CFC-11 se na severovýchodě Číny zvýšil v letech 2013 až 2017 v porovnání s roky 2008 až 2012 o 110 procent. To je nárůst o zhruba sedm tisíc tun.

Autoři studie zkoumali i další blízké asijské země, například Japonsko a Tchaj-wan. Z těchto států ale žádné emise plynu do ovzduší nemíří. "Neobjevili jsme žádné známky zvýšených emisí z Japonska, Korejského poloostrova ani žádné jiné země, kam sahají naše sítě," sdělil Luke Western z Bristolské univerzity. 

Odkud pochází zbytek? 

Ze severovýchodu Číny ale podle odborníků pochází jen zmíněných 40 až 60 procent emisí trichlorfluormethanu. Zbytek by mohl vznikat v jiné části Číny. Anebo v Indii, Africe nebo Jižní Americe, což jsou oblasti, které vědci v rámci studie neprobádali.

Podle chemičky Susan Strahanové z amerického Národního úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) lze jen těžko odhadnout, jak velký dopad mohou emise plynu mít na ozonovou vrstvu. "Odpověď skutečně záleží na tom, jestli se tyto emise přestanou vyskytovat, nebo ne," uvedla Strahanová pro americký zpravodajský server ABC

Emise CFC-11 umí přežít v atmosféře asi půl století. Britský deník The Guardian připomíná, že před dvaceti lety byly chlorfluoruhlovodíky zodpovědné za asi deset procent globálního oteplování způsobeného člověkem.

Video: V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů

V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy