Vědci vypátrali tajemný zdroj plynu, který ničil ozonovou vrstvu. Vyráběli ho v Číně

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
27. 5. 2019 14:28
Když vědci loni zaznamenali, že někdo do atmosféry vypouští zakázaný plyn ničící ozonovou vrstvu, vyvolalo to poprask. Nebyli si totiž jistí, kdo nebo co je zdrojem nebezpečné látky. Podezření padlo na Čínu, šlo ale jen o pouhé domněnky. Až nyní, s odstupem téměř roku, mohou vědci záhadu definitivně uzavřít. Nová studie potvrdila, že látka pochází z továren na severovýchodě Číny.
Továrna v Číně, ilustrační foto.
Továrna v Číně, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Studii, za kterou stojí mezinárodní tým vědců, zveřejnil minulou středu odborný časopis Nature. Její výsledky ukázaly, že z průmyslových oblastí na severovýchodě Číny pocházelo nebo stále pochází 40 až 60 procent emisí nebezpečné látky.

"Někde v blízkosti provincií Šan-tung a Che-pej jsme narazili na místa se zvýšenou produkcí tohoto plynu," řekl americké televizi CNN chemik z Bristolské univerzity Matt Rigby, který výzkum vedl.

Zakázanou látkou je trichlorfluormethan známý pod zkratkou CFC-11, který se v minulém století využíval zejména k výrobě izolační pěny pro lednice nebo k zapletení budov. Chemikálie spadá do skupiny chlorfluoruhlovodíků (CFC), které poškozují ozonovou vrstvu. "CFC jsou hlavními viníky úbytku stratosférického ozónu, který nás chrání před ultrafialovým zářením," dodal Rigby.  

Výrobu uhlovodíků CFC poprvé výrazněji omezil Montrealský protokol v roce 1987, pod kterým je podepsaná i Čína. Od té doby až zhruba do roku 2012 CFC-11 v ovzduší ubýval.

Loni ale odborníci zjistili, že v posledních letech ubývat přestal. Jelikož se tento uhlovodík v přírodě přirozeně nevyskytuje, existovala jediná možnost. Někdo ho uměle produkuje.

Podezření se potvrdila

Už loni americký deník The New York Times vyslovil podezření, že plyn CFC-11 putuje do atmosféry z čínských továren v provinciích Šan-tung a Che-pej. Novináři pátrali po zdroji látky spolu s nevládní Vyšetřovací agenturou pro životní prostředí (EIA).

Domněnky nabraly na síle, když čínské úřady následně některé z podezřelých továren zavřely. Bez jakéhokoliv vysvětlení.

Čína loni popřela, že by její továrny obcházely zákaz výroby trichlorfluormethanu. A přislíbila, že případnou nelegální produkci tohoto plynu vymýtí. K nejnovější studii mezinárodního týmu se však Peking zatím nevyjádřil.

Vědci si při výzkumu pomohli zejména počítačovými simulacemi. Ty odhalily, že výskyt emisí plynu CFC-11 se na severovýchodě Číny zvýšil v letech 2013 až 2017 v porovnání s roky 2008 až 2012 o 110 procent. To je nárůst o zhruba sedm tisíc tun.

Autoři studie zkoumali i další blízké asijské země, například Japonsko a Tchaj-wan. Z těchto států ale žádné emise plynu do ovzduší nemíří. "Neobjevili jsme žádné známky zvýšených emisí z Japonska, Korejského poloostrova ani žádné jiné země, kam sahají naše sítě," sdělil Luke Western z Bristolské univerzity. 

Odkud pochází zbytek? 

Ze severovýchodu Číny ale podle odborníků pochází jen zmíněných 40 až 60 procent emisí trichlorfluormethanu. Zbytek by mohl vznikat v jiné části Číny. Anebo v Indii, Africe nebo Jižní Americe, což jsou oblasti, které vědci v rámci studie neprobádali.

Podle chemičky Susan Strahanové z amerického Národního úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) lze jen těžko odhadnout, jak velký dopad mohou emise plynu mít na ozonovou vrstvu. "Odpověď skutečně záleží na tom, jestli se tyto emise přestanou vyskytovat, nebo ne," uvedla Strahanová pro americký zpravodajský server ABC

Emise CFC-11 umí přežít v atmosféře asi půl století. Britský deník The Guardian připomíná, že před dvaceti lety byly chlorfluoruhlovodíky zodpovědné za asi deset procent globálního oteplování způsobeného člověkem.

Video: V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů

V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy