Znečištěné ovzduší zkrátí životy nově narozených dětí o 20 měsíců, tvrdí studie

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 4. 2019 20:10
Životy nyní narozených dětí budou celosvětově v průměru o rok a osm měsíců kratší kvůli smogu a znečištěnému vzduchu. Tvrdí to studie organizace State of Global Air, která monitoruje kvalitu ovzduší.
Smog, ilustrační foto.
Smog, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle výzkumu jsou nejvíc ohroženy děti v málo rozvinutých zemích, kde je vzduch znečištěný nejen na ulicích ze zplodin z dopravy a průmyslové výroby, ale také v domovech kvůli často improvizovaným vařičům.

Kratší dobu dožití, než je celosvětový průměr, mají mít děti pocházející z jižní Asie nebo subsaharské Afriky.

Robert O’Keefe z organizace Health Effect Institute, která se na studii podílela, označil její výsledky za "šokující". "Neexistuje žádný zázračný lék, ale vlády by měly jednat," cituje ho britský deník The Guardian

Program OSN pro životní prostředí navíc uvádí, že znečištění vzduchu zkracuje životy a přispívá také k jiným zdravotním problémům. Prachové částečky, které se dostanou do mozku, mohou ovlivňovat poznávací schopnosti dětí, jejich inteligenci, možnost vzniku degenerativních mozkových chorob a nadále přispívat k infarktu, vzniku srdečních chorob, rakovinám nebo plicním nemocem.

"Důkazy i nadále ukazují na spojitost mezi vystavením znečištěného vzduchu a nízké porodní váze, nedostatečnému vývoji plic a dětskému astmatu," uvedl podle britského Guardianu Alastair Harper z britské organizace UNICEF.

O kolik znečištění vzduchu zkracuje dobu dožití dětí?

  • Jižní Asie: 30 měsíců
  • Subsaharská Afrika: 24 měsíců
  • Východní Asie: 23 měsíců
  • Severní Amerika a Blízký Východ: 18 měsíců
  • Česko: 6 měsíců
  • Norsko, Nový Zéland: 1 měsíc

Negativní dopady smogu se ale netýkají jen dětí. Studie organizace State of Global Air poukazuje také na to, že skoro devět z deseti lidí, kteří zemřeli na nemoci, jejichž původ lze připsat znečištěnému ovzduší, byli starší padesáti let.

Jejich počet podle O’Keefa bude v následujících letech stoupat. 

Snaha o zmírnění dopadů

Mezi země s nejvíc znečištěným ovzduším patří například Čína. "Tam je životní prostředí zásadní problém. Dlouhodobě z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že prvním problémem Číny je korupce a hned druhým znečištění ovzduší a životního prostředí," potvrdil deníku Aktuálně.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Kopecký, který se environmentální problematikou zabývá.

Upozorňuje také na odhady, že Číňané bojují za čistší životní prostředí na několika stovkách tisíc demonstrací ročně. "Vnímají potřebu s tím něco dělat a po vládě to vyžadují. Čím dál víc si také uvědomují spojení mezi životním prostředím a nemocemi," dodává.

"Komunistická strana si uvědomuje, že ji to může ohrozit, protože když budou lidé protestovat, mohou rozviklat stabilitu režimu," říká Kopecký a dodává, že právě z tohoto důvodu režim chystá opatření, která mají problém řešit. 

Video: V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů

V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Izrael podle syrských státních médií zaútočil raketami v oblasti Damašku

Izrael podnikl raketové útoky v oblasti Damašku, informovala syrská státní média. Zranění podle nich utrpěli dva vojáci a vznikly blíže neurčené materiální škody. Nad syrským hlavním městem se v noci ozývaly hlasité výbuchy a syrská protivzdušná obrana podle zdroje z armádních kruhů některé rakety sestřelila.

Izrael za poslední roky provedl desítky útoků proti cílům v částech Sýrie ovládaných vládou, včetně úderů proti letišti v Damašku a Aleppu, nicméně téměř nikdy se k jednotlivým operacím nevyjadřuje. Izrael tvrdí, že se zaměřuje na základny skupin napojených na Írán, například na ty využívané libanonským šíitským hnutím Hizballáh, které na podporu jednotek syrského prezidenta Bašára Asada vyslalo tisíce bojovníků.

Letiště v Aleppu bylo po izraelském náletu z minulého týdne dva dny mimo provoz, připomíná agentura AP. Kromě letišť jsou cílem izraelské armády také přístavy v syrskou vládou kontrolovaných oblastech. Izrael se tak snaží přerušit dodávky zbraní z Íránu pro jemu blízké skupiny.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Nafta v Česku je nejlevnější od loňského ledna, dál klesá i cena benzinu

Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru zlevnila o 26 haléřů na 35,01 koruny za litr. Benzin Natural 95 stál ve středu průměrně 36,95 Kč/l, tedy o devět haléřů méně než o týden dřív a nejméně za téměř dva měsíce. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

Nafta v Česku stála před rokem v průměru o zhruba 12 korun víc než dnes, cena benzinu byla vyšší o víc než 7,50 koruny. V cenách paliv se loni na jaře výrazně projevovaly obavy z dopadů ruské invaze na Ukrajinu.

Nejlevnější paliva natankují nyní řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 36,49 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 34,28 Kč/l. Nejdražší paliva nadále nabízejí čerpací stanice v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 38,23 Kč. Nafta se v hlavním městě tankuje za 37,15 Kč/l.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský odsouzený v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery byl zadržen v Minsku

Ruský otec, kterého soud tento týden poslal na dva roky do vězení v souvislosti s protiválečnou kresbou jeho dcery, byl zadržen v Minsku, informovalo několik ruských informačních kanálů působících v emigraci, mezi nimi například Sota. Alexej Moskaljov krátce před vynesením rozsudku utekl z domácího vězení.

Advokát Moskaljova Dmitrij Zachvatov na sociálních sítích napsal, že nemá kontakt se svým klientem, potvrdit informace o jeho zadržení nemůže, ale podle všeho tomu tak je. Moskaljova zadrželi podle ruských informačních kanálů pravděpodobně kvůli tomu, že si v bytě, kde se skrýval před pronásledováním, zapnul mobilní telefon.

Otec samoživitel z města Jefremov se do problémů se zákonem dostal původně poté, co jeho dospívající dcera Maša loni na jaře ve škole nakreslila obrázek proti ruské invazi na Ukrajině. Vyšetřovatelé ho později obžalovali kvůli protiválečným komentářům na sociálních sítích a do vyřešení případu mu úřady nařídily zůstat v domácím vězení. Soud ho v úterý poslal za mříže za diskreditaci ruské armády, za což bývají v Rusku trestáni lidé, kteří dají najevo odpor vůči válce na Ukrajině. Maša skončila v dětském domově a komise pro záležitosti nezletilých žádá, aby jejího otce soud zbavil rodičovských práv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy