Znečištěné ovzduší zkrátí životy nově narozených dětí o 20 měsíců, tvrdí studie

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 4. 2019 20:10
Životy nyní narozených dětí budou celosvětově v průměru o rok a osm měsíců kratší kvůli smogu a znečištěnému vzduchu. Tvrdí to studie organizace State of Global Air, která monitoruje kvalitu ovzduší.
Smog, ilustrační foto.
Smog, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle výzkumu jsou nejvíc ohroženy děti v málo rozvinutých zemích, kde je vzduch znečištěný nejen na ulicích ze zplodin z dopravy a průmyslové výroby, ale také v domovech kvůli často improvizovaným vařičům.

Kratší dobu dožití, než je celosvětový průměr, mají mít děti pocházející z jižní Asie nebo subsaharské Afriky.

Robert O’Keefe z organizace Health Effect Institute, která se na studii podílela, označil její výsledky za "šokující". "Neexistuje žádný zázračný lék, ale vlády by měly jednat," cituje ho britský deník The Guardian

Program OSN pro životní prostředí navíc uvádí, že znečištění vzduchu zkracuje životy a přispívá také k jiným zdravotním problémům. Prachové částečky, které se dostanou do mozku, mohou ovlivňovat poznávací schopnosti dětí, jejich inteligenci, možnost vzniku degenerativních mozkových chorob a nadále přispívat k infarktu, vzniku srdečních chorob, rakovinám nebo plicním nemocem.

"Důkazy i nadále ukazují na spojitost mezi vystavením znečištěného vzduchu a nízké porodní váze, nedostatečnému vývoji plic a dětskému astmatu," uvedl podle britského Guardianu Alastair Harper z britské organizace UNICEF.

O kolik znečištění vzduchu zkracuje dobu dožití dětí?

  • Jižní Asie: 30 měsíců
  • Subsaharská Afrika: 24 měsíců
  • Východní Asie: 23 měsíců
  • Severní Amerika a Blízký Východ: 18 měsíců
  • Česko: 6 měsíců
  • Norsko, Nový Zéland: 1 měsíc

Negativní dopady smogu se ale netýkají jen dětí. Studie organizace State of Global Air poukazuje také na to, že skoro devět z deseti lidí, kteří zemřeli na nemoci, jejichž původ lze připsat znečištěnému ovzduší, byli starší padesáti let.

Jejich počet podle O’Keefa bude v následujících letech stoupat. 

Snaha o zmírnění dopadů

Mezi země s nejvíc znečištěným ovzduším patří například Čína. "Tam je životní prostředí zásadní problém. Dlouhodobě z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že prvním problémem Číny je korupce a hned druhým znečištění ovzduší a životního prostředí," potvrdil deníku Aktuálně.cz analytik Asociace pro mezinárodní otázky Václav Kopecký, který se environmentální problematikou zabývá.

Upozorňuje také na odhady, že Číňané bojují za čistší životní prostředí na několika stovkách tisíc demonstrací ročně. "Vnímají potřebu s tím něco dělat a po vládě to vyžadují. Čím dál víc si také uvědomují spojení mezi životním prostředím a nemocemi," dodává.

"Komunistická strana si uvědomuje, že ji to může ohrozit, protože když budou lidé protestovat, mohou rozviklat stabilitu režimu," říká Kopecký a dodává, že právě z tohoto důvodu režim chystá opatření, která mají problém řešit. 

Video: V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů

V Číně černají od sazí ovce. Znečištění řeší země zavíráním dolů | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy