Záhada vyřešena: Vědci našli zdroj zakázaného plynu, který ničí ozonovou vrstvu. Stopy vedou do Číny

Patrik Urban
Aktualizováno 25. 6. 2018 20:40
Američtí vyšetřovatelé zjistili, že v Číně se s největší pravděpodobností stále vyrábí několik let zakázaná látka trichlorfluormethan, která ničí ozonovou vrstvu.
Znečištěné ovzduší v Číně.
Znečištěné ovzduší v Číně. | Foto: Reuters

Peking / New York - V polovině května přišli vědci s alarmujícím zjištěním. Někdo do ovzduší vypouští zakázaný plyn, který ničí ozonovou vrstvu. Kdo a proč ho vypouští, ale zůstávalo záhadou.

Nyní se jim pravděpodobně podařilo určit viníka. Závěry amerických vyšetřovatelů vedou k čínským továrnám, které nebezpečnou látku zřejmě stále produkují.

Zakázaným plynem je trichlorfluormethan (CFC-11), který se nejčastěji používal k výrobě izolační pěny pro lednice nebo k zateplení budov.

Před měsícem vědci zjistili, že koncentrace zakázaného plynu v ovzduší se rapidně zvýšila. Bylo tak zřejmé, že plyn někdo nepřestal vyrábět nebo jeho produkci opět obnovil. Vědci odhadovali, že zdroj škodlivé látky se nachází někde ve východní Asii. Přesné místo ale známé nebylo.

Vyšetřování listu New York Times a detektivů z americké Environmental Investigation Agency nyní odhalilo, že za nelegální produkcí s největší pravděpodobností stojí Čína. Stopy vedou k osmi továrnám napříč čtyřmi čínskými provinciemi. Jedním z postižených měst je například Sing-fu v provincii Šan-tung na východě země.

Vážné dopady na životní prostředí

"Máte na výběr - vybrat si levnější pěnový prostředek, který není tak dobrý pro životní prostředí, nebo ten dražší, který je lepší pro životní prostředí," řekl americkému deníku čínský podnikatel, který má v Sing-fu továrnu na výrobu lednic. Jeho výrobna donedávna zakázaný plyn používala, protože jinak by prý zkrachovala.

Podle závěrů vyšetřování může mít obnovení produkce CFC-11 čínskými továrnami vážné dopady na životní prostředí a opět rozšířit ozonové díry. "Rozsah tohoto ekologického zločinu je devastující, s obrovským potenciálním dopadem na klima a ozonovou vrstvu," komentoval výsledky šetření výkonný ředitel Environmental Investigation Agency Alexander von Bismarck.

Čína se zatím k problému podle New York Times nevyjádřila, přestože vyšetřovatelé zaslali svá zjištění tamním úřadům. Výsledky výzkumu má k dispozici také sekretariát Montrealského protokolu, který se problémem bude zabývat.

Produkci plynu trichlorfluormethan poprvé omezil na konci 80. let Montrealský protokol, po jehož přijetí se ozonová vrstva měla pomalu obnovovat. Po dalších restrikcích se v posledních letech věřilo, že CFC-11 už ve světě nikdo nevyrábí.

Asijská velmoc je největším znečišťovatelem ovzduší na světě. Jde o důsledek rychlého ekonomického růstu, který země zaznamenala. V poslední době se však snaží boj se znečišťováním ovzduší zintenzivnit. V loňském roce například podle amerického vydání magazínu Forbes uzavřela desítky tisíc továren, které přísné ekologické limity nedodržovaly.

V praxi se však na znečišťování ovzduší do velké míry podílejí drobné podniky, které se čínským úřadům obtížně kontrolují.

Video: Máme se bát ozonové díry? Čeští vědci mají nové informace

K lepšímu pochopení vzniku ozonových děr mohou zásadně přispět výsledky měření týmu badatelů z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd ČR. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy