Aberdeen - Tak přece. I když vedení koncernu Total ještě ve středu tvrdilo, že na ložisku Elgin v Severním moři nehrozí žádná exploze, opak je pravdou.
Francouzský energetický gigant už dokonce povolal lodě, které mají po výbuchu požár uhasit. Z vrtu stále uniká plyn, místo nehody se nachází asi 250 kilometrů východně od skotského Aberdeenu.
Hasící lodě momentálně kotví na hranici tříkilometrové bezpečnostní zóny, do které nemá přístup žádné plavidlo. Helikoptéry se k havarované plošině smějí přiblížit maximálně na vzdálenost pěti kilometrů.
Z plošiny bylo evakuováno všech 238 zaměstnanců, pro částečnou evakuaci dvou nedalekých vrtných plošin se rozhodl i koncern Shell.
Vědci navíc varují před vážnými následky, které erupce může mít pro životní prostředí. Norská ekologická organizace Bellona hovoří v této souvislosti o "vrtu do pekla". Její předseda Frederic Hauge tvrdí, že situace na havarovaném vrtu se "vymkla kontrole".
Ve čtvrtek mluvčí Totalu oznámil, že se koncernu podařilo ve vrtu přesně lokalizovat místo, kde plyn o objemu dvou set tisíc kubických metrů denně uniká. Nachází se v hloubce přibližně 4000 metrů pod mořským dnem.
Koncern Total se chystá zahájit odlehčující vrt, který by snížil tlak v horních částech ložiska. Další možností je ucpat havarovaný vrt speciální jílovitou směsí.
Záchranné práce však mohou trvat i šest měsíců. A to se nelíbí třeba evropskému komisaři pro energetiku, Němci Güntherovi Oettingerovi. "Total musí únik zastavit v příštích několika dnech," řekl v rozhovoru pro stanici Deutschlandfunk.
Před dvěma lety došlo k havárii na plošině v Mexickém zálivu:
V podobném duchu se vyjadřují i ekologické organizace, které varují před katastrofálními dopady havárie na životní prostředí.
Firma Total těžila na plošině denně devět milionů krychlových metrů plynu. To je třetina celkové britské produkce. Zároveň vydalo ložisko každý den 60 tisíc barelů lehké ropy. To zase odpovídá 5,5 procentům britské těžby.