Tornáda mohou v USA způsobit druhou Fukušimu

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 5. 2011 7:20
Po řádění tornáda by v elektrárně Wolf Creek neměli čím hasit ani chladit reaktory
Pravděpodobnost, že elektrárnu Wolf Creek zasáhne tornádo je velmi vysoká.
Pravděpodobnost, že elektrárnu Wolf Creek zasáhne tornádo je velmi vysoká. | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Jadernou elektrárnu Wolf Creek v jihovýchodním Texasu by podobné tornádo, jaké o víkendu zažilo 240 km vzdálené město Joplin, pravděpodobně vážně poškodilo.

K takovému závěru došla bezpečnostní komise amerického úřadu pro jadernou bezpečnost.

Tornádo v Joplinu má podle nejnovějších informací na svědomí už 132 mrtvých, dalších 156 lidí se stále pohřešuje.

Inspektoři našli závažné nedostatky v zabezpečení komplexu jaderné elektrárny, přestože Wolf Creek leží v "tornádové aleji", tedy oblasti, kde je vzhledem ke specifickému proudění vzduchu výskyt tornád nejčastější na světě.

"Na otázku, zda je vše v komplexu Wolf Creeku zabezpečeno proti úderu tornáda odpovídám, že není. Máme ale zabezpečené nejdůležitější části elektrárny," cituje server MSMBC mluvčího elektrárny.

Inspekce, kterou Američané provedli v reakci na jadernou havárii v japonské Fukušimě, ale odhalila, že by obsluha elektrárny po řádění tornáda pravděpodobně neměla čím hasit případný požár, nebyla schopna zásobit palivem náhradní generátory, ani by neměla vodu pro nouzové chlazení reaktorů.

Na druhou stranu komisaři konstatovali, že bezpečnostní předpisy, přijaté po útocích z 11. září, vedení společnosti Wolf Creek Electric Company dodržuje. 

Experti úřadu pro jadernou bezpečnost nicméně varují, že by jeden z několika nouzových postupů prostě nebyl možný. Elektrárna, která je v provozu od roku 1985, tak dostane čas na to, aby vše napravila.

Když ochranu před tornádem vyřadí tornádo

"Je to pouze záloha zálohy, ale stejně to neznamená, že není důvod k obavám. Je hloupé, když systém, jenž má chránit před tornádem, vyřadí tornádo," cituje agentura AFP jaderného inženýra a odborníka na jadernou bezpečnost Davida Lochbauma.

Tornáda, kterých se v letošní sezóně už ve Spojených státech urodilo přes tisíc, před nedávnem odstřihla od přívodu elektřiny jaderné komplexy v Alabamě a Virginii. Ve Virginii tornádo odneslo jednu z nádrží s palivem pro záložní generátory.

Poslední události poukázaly na vážný problém. Zatímco je všech 103 amerických jaderných reaktorů zkonstruováno tak, aby odolalo všem myslitelným přírodním katastrofám, přidružené budovy a zařízení komplexů už tak chráněny nejsou. To znamená, že může potenciálně nastat situace, kdy elektrárna sice odolá katastrofě, ale poté se situace vymkne kontrole.

 

Právě se děje

Další zprávy