Topolánkova cesta do pekel vzbudila v USA rozruch

Roman Gazdík
26. 3. 2009 9:33
Český premiér údajně odhalil pravou povahu rozdílů v přístupech USA a EU ke krizi
Je to peklo...Topolánek ve Štrasburku
Je to peklo...Topolánek ve Štrasburku | Foto: Reuters

Štrasburk/Washington  - „Nikdy jsme v posledních letech neměli americké vedení, které by bylo ochotno tak spolupracovat s Evropou na finanční stabilitě, klimatických změnách, bezpečnosti a rozvoji," prohlásil v úterý v Evropském parlamentu britský premiér Gordon Brown, který je oproti svému předchůdci Tonymu Blairovi považován za méně vřelého vůči Spojeným státům.

"Nejenom, že Amerika opakuje chyby ze 30. let minulého století, to jsou rozsáhlé stimuly, tendence a volání po protekcionismu. Všechny tyto kroky, a co hůř, iniciativa za jejich permanentní ustanovení, jsou cestou do pekel," prohlásil o den později na stejném místě předseda Rady Evropské unie Mirek Topolánek profilující se naopak jako velký spojenec USA.

A jeho slova se okamžitě stala terčem kritiky nejen ve Štrasburku, kde se do něj ostře pustil zejména šéf evropských socialistů Martin Schulz, která ho obvinili, že „nepochopil smysl předsednictví" a že „nezastupuje Radu Evropy, ale sám sebe."

Schulz už dříve označil české předsednictví za nejhorší v historii.

Nejsilnější reakce

Ve stejnou chvíli, kdy Topolánek vystoupil ve Štrasburku, se Brown nacházel ve Spojených státech, kde se pokoušel stanoviska Spojených států i Evropy před klíčovým summitem zemí G20 na začátku dubna smířit.

Peklo, nebo konsensus?
Peklo, nebo konsensus? | Foto: Reuters

Zaskočený britský premiér se pokoušel rozepři vyžehlit a mluvil o tom, že „vidí konsensus, nikoli neshody", zahraniční novináři to však interpretují jinak. Podle agentury AP se jednalo o „nejsilnější reakci od evropského vůdce...po americké kritice, že blok neutrácí dostatečně, aby podpořil poptávku". 

Podle listu New York Times Topolánkova slova a následné kritické reakce jiných evropských politiků podtrhly „problém vedení", se kterým se Evropa nyní potýká. 

Podle dalšího prestižního deníku Washington Post projev „podtrhl fundamentální rozdíly, které přetrvávají mezi USA a evropskými zeměmi ohledně toho, jak nejlépe reagovat na globální finanční krizi."

Televize CNN mluvila o „americko-české kontroverzi".

Jaké peklo?

Reagovaly i britské noviny. Deník The Times se nerozpakoval a označil Topolánka za strůjce neúspěchu cesty Gordona Browna do Spojených států. A přestože Topolánek ve svém projevu Brownovy ekonomické plány chválil, považují jiné britské listy jeho vystoupení také za útok na ně.

Topolánek a Barroso
Topolánek a Barroso | Foto: Reuters

„Není to cesta vedoucí do pekla, ale cesta k oživení," komentoval stimulační balíčky ministr zahraničí Spojeného království David Miliband.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso - který během Topolánkova projevu většinou souhlasně přikyvoval - zdůraznil, že „není... přínosné pokoušet se naznačit, že Američané a Evropané přicházejí s velice rozdílnými přístupy ke krizi."

Vůbec nejzajímavěji se pokoušel z kontroverze vybruslit český vicepremiér Alexander Vondra, který pak ve Štrasburku tvrdil, že v češtině Topolánek slovo „peklo" vůbec nepoužil.

 

Právě se děje

Další zprávy