Topolánek: Jak jsem zazpíval Maďarům

Roman Staněk
30. 3. 2007 13:41
Budapešť - Český premiér vidí ve společném postupu tzv. visegrádské čtyřky klíč k úspěchu budoucího českého předsednictví v EU. Uvnitř: ROZHOVOR
Pro naše předsednictví v EU chceme připravit společnou visegrádskou pozici, říká český premiér
Pro naše předsednictví v EU chceme připravit společnou visegrádskou pozici, říká český premiér | Foto: Roman Staněk

Český premiér Mirek Topolánek během své návštěvy Středoevropské univerzity v Budapešti krátce hovořil s novináři, kteří jej na jeho dvoudenní návštěvě Maďarska doprovázejí. Mluvil o spolupráci zemí visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko), euroústavě i globálním oteplování:

Jak jste spokojen s návštěvou Maďarska?

Jsem velmi spokojen, například na cestovním veletrhu jsme jedni z hlavních hostů. Problémem není, aby Maďaři cestovali k nám, ten veletrh dělají, aby lidé cestovali k nim, což ale není na škodu. Snažil jsem se posílit povědomí Maďarů, že Česko není jen Praha, Český Krumlov a Karlovy Vary, ale také mnoho dalších zajímavých míst. Musel jsem tam sice zpívat, ale myslím, že jsem Česko nezahanbil.

Premiér položil věnec k Památce maďarských hrdinů.
Premiér položil věnec k Památce maďarských hrdinů. | Foto: Roman Staněk

Byl jste také v parlamentu, o čem jste jednali?

To jednání bylo otevřenější, než čekali. V parlamentu člověk musí pominout, že si tam odehrávají vlastní politický střet. Na jednání byli zástupci všech politických stran. Všude prezentuju něco, co je pro ně nové, že během předsednictví V4 v příštím roce chceme připravit společnou pozici v rámci našeho předsednictví v EU. Pokud se totiž na něčem ve V4 shodneme, tak ta síla prosadit to bude úplně jiná. Nebude sice lehké společný zájem identifikovat, ale budeme se o to snažit.

Myslíte si, že se země V4 shodnou?

Je dost času, když si uvědomíme, že cíle pro německé předsednictví se formovaly v posledních třech měsících. Budou jeden až dva hlavní cíle, další, které vyplynou v průběhu roku, tak jako Finové museli řešit situaci v Libanonu, Němci řeší Kosovo, tak je pravděpodobné, že my můžeme řešit vstup Chorvatska, volby do Evropského parlamentu, summit EU-USA, složení Evropské komise a my chceme v rámci V4 definovat cíle dopředu. Je jasné, že se neshodneme na všem, ale chceme zvýšení konkurenceschopnosti, volný pohyb pracovních sil atd.

Český premiér v archivu Svobodné Evropy, kde leží desítky tisíc spisů o srpnových událostech, Chartě 77 i disidentech. Všechny pořady se totiž přepisovaly a archivovaly.
Český premiér v archivu Svobodné Evropy, kde leží desítky tisíc spisů o srpnových událostech, Chartě 77 i disidentech. Všechny pořady se totiž přepisovaly a archivovaly. | Foto: Roman Staněk

Středoevropská univerzita nabídla České republice zdigitalizované archivy rádia Svobodná Evropa. Jak se k tomu stavíte?

Okamžitě jsem projevil zájem o část archivu Svobodné Evropy, která se týká českých dějin. Jakmile prosadíme založení Ústavu paměti národa, dostaneme v digitální podobě obrovské množství informací z českých dějin. Je to pro mě o to větší výzva v parlamentu ten ústav prosadit.

Máte také společný pohled na euroústavu?

Ale to přece musíte vědět, že ani náhodou. Pokud by se základní změny provedly tak, aby nepostihly naše předsednictví, tak se tím zjednoduší volby do Evropského parlamentu nebo přijetí Chorvatska, ale nechceme, abychom to dořešovali my.

Jak vnímáte reformní kroky maďarské socialistické vlády? Budete hovořit o maďarské vnitropolitické situaci s premiérem Gyurcsánym?

Vnímám je jako vynucené. Ještě více než u nás. Jejich rozpočtový schodek v poměru k HDP je na úrovni, která je v evropském kontextu až neuvěřitelná. Premiéra určitě seznámím s vnitropolitickou situací v Česku a on mne seznámí se situací v Maďarsku, ale já si nedovolím jejich vnitropolitickou situaci jakkoliv komentovat, to mi nepřísluší. To je vaše práce.

Mirek Topolánek a Ferenc Gyurcsány
Mirek Topolánek a Ferenc Gyurcsány | Foto: Roman Staněk

Na setkání podnikatelů jste hovořil o ekologickém byznysu. Jaký je váš osobní názor na globální oteplování?

Přečetl jsem si někde nactiutrhačnou poznámku, jako vždycky lživou od novinářů, že Topolánek řekl, že ODS musí být blízko ekologickému byznysu, a to je přesně ta formulace, kvuli které se na novináře zlobím.

Říkám něco jiného. Jedna možnost je dívat se, jak kolem nás běží tak trochu uměle vytvořený byznys, a druhá je se ho účastnit, a to já preferuji. Chci abychom se podíleli na vývoji nových technologií. Ano, dochází ke klimatickým změnám a o tom, jaký vliv na to má člověk, se vedou spory. Já si myslím, že ten vliv člověka je daleko méně významný, než jsou přirozené procesy v přírodě. Vaše otázka nevede k ničemu jinému než k tomu, k čemu vede celá diskuze v Evropě, a to je zpolitizování této záležitosti.

 

Právě se děje

Další zprávy