reklama
 
 

Video z Budapešti: Slzný plyn a vodní děla

16. 3. 2007 15:10
Budapešť - Výročí protihabsburského povstání z roku 1848 nastartovalo nové demonstrace proti maďarskému premiérovi Ferenci Gyurcsányimu. Uvnitř: GRAFIKA a VIDEO

Večer se asi tisícovka skinheadů a přívrženců extremistických skupin střetla s policií poté, co byl zatčen klíčový podezřelý z účasti na bitkách z loňského podzimu, který se až doposud skrýval.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO

Podle agentury AP policie proti členům pravicově extremistických uskupení použila slzný plyn a vodní děla. Několik stovek extremistů se pokoušelo prolomit policejní řady a dostat se k zadrženému.

Výtržníci, z nichž někteří měli na hlavách kukly, na ulicích povalili několik telefonních budek a začali v centru Budapešti stavět pouliční barikády, na kterých zapalovali ohně.

Policie zatkla celkem 56 lidí, převážně z řad skinheadů. Osm osob utrpělo zranění, z toho sedm policistů. 

Zásahem policie pokračovaly celodenní protesty proti vládě.  Davy volaly po demisi socialistického premiéra Ference Gyurcsánye, kterého obviňovaly z vlastizrady.

Hlavní demonstrace organizované největší opozičních stranou Fidesz se podle agentury Reuters zúčastnilo na 100 tisíc lidí, maďarská agentura MTI uvádí dokonce 200 tisíc účastníků.

Jsi prase, Gyurcányi

Demonstranti, převážně sympatizanti pravicové opozice, vyzývaly Gyurcsányiho k demisi.

"Odejdi, Gyurcsányi, odejdi!" a "Komunistické prase!" skandoval dav asi 300 lidí na úvod oficiálních ceremonií k státnímu svátku před sídlem parlamentu.

Později se před budovou národního muzea, kde povstání v roce 1848 začalo, shromáždilo asi 15 tisíc lidí. Mnozí dávali bučením a pokřikováním najevo nelibost nad tím, že ceremonií se zúčastnil sám premiér.

Někteří demonstranti měli na sobě šípové kříže, symboly krajní pravice (Šípové kříže se jmenovalo prohitlerovské hnutí, které ovládalo Maďarsko v posledních měsících druhé světové války).

To jsme to dojebali

Odpoledne se zmíněná protestní demonstrace, svolaná opoziční pravicovou stranou Fidesz, rozrostla na desítky tisíc lidí.

Premiér a šéf Socialistické strany Ferenc Gyurcsány vloni obhájil vítězství v parlamentních volbách, ale pak vyvolala pobouření zveřejněná nahrávka z jeho projevu na uzavřeném setkání členů strany.

Přiznal v něm, že socialisté voličům lhali o ekonomické sitauci země. Ta je prý mnohem horší, než oficiálně tvrdili. Skandál ještě podtrhly vulgarismy, které v projevu použil.

Například věta "Kurva, to jsme to dojebali," se stala hitem v maďarských médiích. Protesty doprovázely střety s policií, během září a října bylo zraněno v budapešťských ulicích na 800 lidí.

Socialisté klesají

Poslední průzkumy ukazují, že popularita socialistů silně poklesla a nové volby by nyní neměli šanci vyhrát. Mnoho Maďarů je ale politickou situací a vůbec celkovým stavem země znechuceno.

Gyurcsány se naží snížit vysoký rozpočtový schodek. Kromě jiného zvýšil daně a zavírá řadu nemocnic.

"Potřebujeme novou změnu režimu. Předchozích sedmnáct let se věci vyvíjely špatným směrem, do slepé uličky. Nenastala skutečná transformace, ta teprve musí přijít," řekl agentuře Reuters devětadvacetiletý demonstrant Gábor Vona.

Kritici opoziční pravice ale varují před návratem vůdce Fideszu Viktora Orbána do premiérského křesla. Když jako úřadující premiér prohrál volby v roce 2002, těsně před demisí narychlo zprivatizoval řadu státních podníků do rukou svých politických stoupenců a přátel.

autor: man, Reuters | 16. 3. 2007 15:10

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama