Washington - Senát Spojených států schválil zákon, podle kterého se budou muset tajné služby řídit pravidly vojenských vyšetřovatelů. Zakázaná tak bude technika simulovaného topení alias waterboarding.
Waterboarding považují za mučení humanitární organizace i mnozí členové Kongresu.
"Používání standardů manuálu (armády USA) při všech výsleších prováděných Spojenými státy přivede Ameriku zpět k našim základním hodnotám, zpátky k základní slušnosti, zpátky k vládě zákona," citovala agentura AFP demokratického senátora Edwarda Kennedyho, bratra JFK.
Zákon byl schválen týden poté, co šéf CIA Michael Hayden Kongresu přiznal, že tato technika byla použita při výslechu tří vysoce postavených členů Al-Káidy v letech 2002 a 2003.
Mimo jiné i na Chalídu Šajchovi Mohamedovi, údajném strůjci útoků z 11. září 2001, pro kterého Spojené státy žádají u soudu trest smrt.
Čtěte více: Američané žádají pro podezřelé z 11. září trest smrti
Bush chce vetovat
Pro zákon v horní komoře hlasovalo 51 senátorů a 45 bylo proti. Sněmovnou reprezentantů návrh prošel již v prosinci.
Nyní se čeká na reakci George Bushe, který hrozí vetem. K přehlasování prezidenta by senátoři potřebovali dvoutřetinovou většinu a tu zatím nemají.
Bílý dům nedávno oznámil, že používání waterboardingu - se kterým CIA údajně skončila roku 2003 - může být v budoucnu obnoveno.
"Bude to záležet na okolnostech," oznámil mluvčí Bílého domu Tony Fratto. "Uvažovalo by se o tom například, pokud bychom věřili, že dojde k brzkému útoku."
Mukasey: McCainův zákon je nejasný
V současné době kruté zacházení s vězni zakazuje tzv. Detainee Treatment Act, který roku 2006 připravil současný uchazeč o republikánskou prezidentskou nominaci John McCain.
Podle amerického ministra spravedlnosti Michaela Mukaseye je však McCainův zákon příliš obecný. A na to, zda zakazuje simulované topení, existují různé názory.
Že je waterboarding mučení však tvrdí nejen humanitární organizace a senátoři jako Edward Kennedy. Tuto možnost připustili i bývalý ministr pro vnitřní bezpečnost Tom Ridge, náčelník generálního štábu Michael Mullen a nyní i sám Mukasey.