Tony Blair skončí v červnu jako blízkovýchodní zmocněnec

ČTK ČTK
27. 5. 2015 18:17
Blair měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům, ale bylo mu vyčítáno, že má blíže k Izraeli.
Tony Blair.
Tony Blair. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Bývalý britský premiér Tony Blair, který v posledních osmi letech působil jako zmocněnec skupiny, která si říká blízkovýchodní kvartet a usiluje o řešení blízkovýchodní krize, skončí ve funkci koncem června.

Podle agentury Reuters o tom ve středu informoval diplomatický zdroj. Blair své rozhodnutí oznámil dopisem generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

O Blairově záměru bez termínu odchodu informoval již v březnu list The Financial Times, podle kterého jsou důvodem špatné Blairovy vztahy s palestinskou samosprávou. List napsal, že Blair se chce dál věnovat mírovému procesu, avšak na regionální úrovni.

Na Fóru Hospodářských novin vyprávěl bývalý britský premiér historku, podle níž zabránil prodeji historické budovy ambasády v Praze.
Na Fóru Hospodářských novin vyprávěl bývalý britský premiér historku, podle níž zabránil prodeji historické budovy ambasády v Praze. | Video:

Blair měl prý blíže k Izraeli

Blízkovýchodní kvartet tvoří USA, Rusko, OSN a Evropská unie. Blair se stal zástupcem kvartetu v roce 2007.

Měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům a dohlížet na iniciativy určené k podpoře palestinské ekonomiky a institucí připravovaných pro budoucí palestinský stát.

Blair osobně nebyl zapojen do mírových rozhovorů, které byly loni znovu přerušeny. Palestinci mu vyčítají, že má blíže k Izraeli než k nim.

Blairova popularita v Británii klesá kvůli jeho podpoře války v Iráku v roce 2003. Kritika se týká i jeho poradenských aktivit pro představitele Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Srbska.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy