Tony Blair skončí v červnu jako blízkovýchodní zmocněnec

ČTK ČTK
27. 5. 2015 18:17
Blair měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům, ale bylo mu vyčítáno, že má blíže k Izraeli.
Tony Blair.
Tony Blair. | Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Bývalý britský premiér Tony Blair, který v posledních osmi letech působil jako zmocněnec skupiny, která si říká blízkovýchodní kvartet a usiluje o řešení blízkovýchodní krize, skončí ve funkci koncem června.

Podle agentury Reuters o tom ve středu informoval diplomatický zdroj. Blair své rozhodnutí oznámil dopisem generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

O Blairově záměru bez termínu odchodu informoval již v březnu list The Financial Times, podle kterého jsou důvodem špatné Blairovy vztahy s palestinskou samosprávou. List napsal, že Blair se chce dál věnovat mírovému procesu, avšak na regionální úrovni.

Na Fóru Hospodářských novin vyprávěl bývalý britský premiér historku, podle níž zabránil prodeji historické budovy ambasády v Praze.
Na Fóru Hospodářských novin vyprávěl bývalý britský premiér historku, podle níž zabránil prodeji historické budovy ambasády v Praze. | Video:

Blair měl prý blíže k Izraeli

Blízkovýchodní kvartet tvoří USA, Rusko, OSN a Evropská unie. Blair se stal zástupcem kvartetu v roce 2007.

Měl organizovat mezinárodní pomoc Palestincům a dohlížet na iniciativy určené k podpoře palestinské ekonomiky a institucí připravovaných pro budoucí palestinský stát.

Blair osobně nebyl zapojen do mírových rozhovorů, které byly loni znovu přerušeny. Palestinci mu vyčítají, že má blíže k Izraeli než k nim.

Blairova popularita v Británii klesá kvůli jeho podpoře války v Iráku v roce 2003. Kritika se týká i jeho poradenských aktivit pro představitele Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Srbska.

 

Právě se děje

Další zprávy