Britské soudy nařídily zveřejnit utajované Charlesovy dopisy

ČTK ČTK
13. 5. 2015 20:12
Média žádají o Charlesovy dopisy od roku 2005. Soudy žádostem vyhověly až po deseti letech.
Princ Charles.
Princ Charles. | Foto: Reuters

Londýn - V Británii byly zveřejněny dopisy, které korunní princ Charles napsal v letech 2004 a 2005 různým členům britské vlády s připomínkami k jejich činnosti. Vláda se dopisy snažila uchovat v tajnosti z obavy, že mohou zpochybnit požadovanou politickou neutralitu budoucího krále.

Avšak justice po letech právních sporů vyhověla médiím a nařídila zveřejnění všech 27 dopisů. Informovaly o tom zahraniční agentury.

Charles například k tehdejší válce v Iráku napsal, že britské jednotky tam nemají dostatek prostředků ke své misi.

"Obávám se, že to je jen další příklad toho, že naše ozbrojené síly jsou pověřovány ohromně náročnými úkoly (zvláště v Iráku), aniž by měly nezbytné prostředky," napsal podle Reuters korunní princ v roce 2004 premiérovi Tonymu Blairovi.

Dopisy média žádají od roku 2005

Jako první žádal o přístup k dopisům deník The Guardian už v roce 2005. Ale všechny vlády zveřejnění blokovaly. Podle britské nepsané ústavy má monarcha zůstat politicky neutrální a ministři se obávali, že zveřejnění dopisů může poškodit korunního prince, vysvětlil Reuters.

I současný premiér David Cameron řekl, že konečné březnové rozhodnutí justice ho "zklamalo".

Šestašedesátiletý Charles podle AP k případu dříve řekl, že by chtěl lepší ochranu svého soukromí. Jeho tisková služba vydala ve středu prohlášení, v němž dopisy obhajovala.

Následník trůnu podle prohlášení vyjadřoval obavy ohledně otázek, o kterých veřejně hovořil, například o postavení farmářů, zachování historických budov či lepší přípravě učitelů.

"Princ se ve všech případech zabýval věcmi veřejného zájmu a hledal praktické cesty k jejich řešení," uvedla podle AP Charlesova tisková služba.

 

Právě se děje

Další zprávy