Periskop: Tony Blair se zbláznil, tvrdí starosta Londýna

Živě
Pondělí 16. června: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Příčetný Blair?

Londýnský starosta Boris Johnson, jenž proslul řadou nezvyklých rozhodnutí, se pustil do Tonyho Blaira.

Někdejší britský premiér se dostal na pranýř kvůli obhajobě invaze do Iráku. Tvrdí, že nynější situace není důsledkem tehdejších špatných rozhodnutí, ale chyb tamních současných politiků.

Podle Johnsona je "to pokus o přepsání historie, z něhož se chce zvracet". "Dospěl jsem k závěru, že Tony Blair se nakonec zbláznil."

Boris Johnson.
Boris Johnson. | Foto: Reuters

Barelové bomby v Aleppu

Syrská armáda svrhla na Aleppo další barelové bomby. Útok si podle opozičních zdrojů vyžádal nejméně 20 mrtvých a bezpočet zraněných.

Ramí Abdar Rahmán z exilové opozice řekl, že po prvním útoku nastala panika, na místo se seběhli zdravotníci a obyvatelé a v té chvíli pak vojáci shodili na totéž místo druhý barel.

Za dezerci poprava

Ofenzíva irácké armády proti islamistům z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) pokračuje. Letectvo vzalo ztečí pozice radikálů v Saklavíje, severně od Fallúdže, a přes 200 jich zabilo.

Premiér Núrí Málikí mezitím bojuje s dezertéry. Vojákům, kteří by zběhli, pohrozil popravou.

Útok na Tálibán

Pákistánská armáda pokračuje v náletech na ozbrojence u hranic s Afghánistánem. Zabito bylo nejméně 21 povstalců. Ofenzíva v kmenové oblasti Severní Vazíristán začala v neděli, kdy si nálety vyžádaly nejméně 80 mrtvých, uvedla agentura Reuters.

Všechny informace jsou jen od armády. Do oblasti nemají přístup novináři, armáda tu vyhlásila celodenní zákaz vycházení a vypnula signál mobilních telefonů, aby ozbrojencům ztížila komunikaci.

Garáže z Watergate padnou

Americké úřady povolily zboření budovy s garážemi na předměstí Washingtonu, v nichž se v 70. letech novináři listu The Washington Post od svého tajného zdroje dozvídali podrobnosti o aféře Watergate.

K zemi tak půjde místo, kde se díky otevřenosti informátora známého pod přízviskem Hluboké hrdlo tvořily dějiny americké a světové žurnalistiky.

Aféra vypukla v červnu 1972 a vedla až k pádu prezidenta Richarda Nixona.

Komplex Watergate, hotel je hranatá budova vepředu vlevo.
Komplex Watergate, hotel je hranatá budova vepředu vlevo. | Foto: Aktuálně.cz

Smrt za sebevražedný útok

Čínský soud poslal na smrt trojici lidí, kteří loni chystali sebevražedný útok na pekingském náměstí Nebeského klidu.

Další z obžalovaných má strávit doživotí za mřížemi, čtyři zbylí dostali tresty od pěti do 20 let vězení, informovala televize CCTV.

Sebevražedný útok se odehrál loni koncem října. Auto, v němž seděli tři lidé, vjelo do davu chodců a vzplálo. Pasažéři zahynuli, stejně jako dva turisté. Dalších 38 lidí utrpělo zranění.

Michal Žák Michal Žák
Aktualizováno 16. 6. 2014 13:59
 

Právě se děje

před 33 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy