Tlačit Klause není třeba. Lisabon podepíše, říká vláda

Roman Gazdík
2. 10. 2009 10:10
Po nálezu Ústavního soudu prý prezident smlouvu podepíše
Foto: Reuters

Praha - Vláda nehodlá nutit prezidenta Václava Klause k podpisu ratifikační listiny Lisabonské smlouvy, přestože po irském referendu přijde velký tlak ostatních států EU, aby Klaus listinu podepsal.

Pokud smlouva nevstoupí v dohledné době v platnost, způsobí to na evropské půdě velké zmatky. Přestože mandát současné Evropské komise končí už 31. října, není nyní například jasné, podle jakého klíče bude příští komise sestavována.

Vláda však v současné době zaujímá vyčkávací taktiku a čeká na výrok Ústavního soudu, který řeší další ze senátorských stížností na kompatibilitu Lisabonu s Ústavou České republiky. Podle ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho se jedná o poslední překážku tomu, aby byla reformní smlouva EU schválena.

"Jsem přesvědčen, že v případě schválení Lisabonské smlouvy v irském referendu a pozitivního nálezu Ústavního soudu najde pan prezident Václav Klaus cestu k dokončení ratifikace v ČR," řekl Füle Aktuálně.cz.

Pro evropské stoupence smlouvy hororový scénář, kdy by Václav Klaus čekal s ratifikací až do května na britské volby, po kterých slibují tamní konzervativci vyhlásit o Lisabonu referendum, podle něj nehrozí.

"Pan prezident obhajuje suverenitu České republiky, a nemyslím si tedy, že by ji svěřil do rukou politické strany jiného státu," tvrdí Füle.

Předseda konzervativců David Cameron, který je podle průzkumů ve volbách velkým favoritem, přitom nedávno Klause informoval v dopise, že v případě, že Česko ratifikaci oddálí, referendum vyhlášeno bude.

Štefan Füle
Štefan Füle | Foto: Jan Langer

"Pokud bude kdekoli v Evropě debata o smlouvě ještě aktuální, pak uskutečníme referendum. Datum bychom oznámili během předvolební kampaně," řekl těsně před pátečním referendem v Irsku Cameron.

Naopak v případě, že by smlouva schválena byla, Cameron referendum vyhlásit nechce. Lisabon by v něm totiž zřejmě neprošel, a pokud by již vstoupil v platnost, jednalo by se de facto o hlasování o britském setrvání v EU.

Podle interpretace české vlády je v současné době Lisabonská smlouva na cestě k tomu, aby vstoupila v platnost, a je třeba trpělivosti. Poslední stížnost senátorů je tak paradoxně vítaným krokem, který po dlouhém letním spánku dá věcem nový impuls.

"Vláda je spokojena, že se po několikaměsíčním čekání na podání stížností senátorů k Ústavnímu soudu proces ratifikace konečně pohnul kupředu," říká Füle.

Základem senátorské stížnosti je otázka, zda nebude po Lisabonu Evropská unie nějakým superstátem, převod pravomocí na jiný stát přitom Ústava České republiky zakazuje.

Ústavní soud začne stížnost projednávat do měsíce. Hospodářské noviny nedávno informovaly o tom, že by vláda mohla na Klause kvůli oddalování ratifikace podat žalobu, nebo mu například omezit rozpočet prezidentské kanceláře. Tento postup však kabinet nepodporuje.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Pehe: Až naplno vybuchne lisabonská bomba... 

Ratifikace Lisabonu již byla schválena oběma komorami českého parlamentu. Chybí už jen podpis prezidenta. O smlouvě v pátek hlasují v referendu Irové, a pokud ji schválí, slíbil ji podepsat i polský prezident Lech Kaczyński. Tím by se Česko stalo posledním státem, kde proces nebyl ukončen.

 

Právě se děje

Další zprávy