Cameron před Irskem: S kampaní proti Lisabonu počítám

Naďa Straková
1. 10. 2009 20:40
Irsko v pátek hlasuje o smlouvě z Lisabonu. A lídr britských konzervativců se připomněl
Foto: Reuters

Londýn - Lídr britských konzervativců David Cameron potvrdil, že počítá s referendem o Lisabosnké smlouvě, pokud jeho strana vyhraje na jaře 2010 volby.

„Pokud bude kdekoli v Evropě debata o smlouvě ještě aktuální, pak uskutečníme referendum. Datum bychom oznámili během předvolební kampaně," řekl těsně před pátečním referendem v Irsku Cameron.

„Uskutečnili bychom ho ihned a také bychom okamžitě zahájili kampaň proti smlouvě," dodal v rozhovoru pro britskou rozhlasovou stanici LBC Radio.

Co řekne Česko

Cameron však doplnil, že nepočítá s referendem za každou cenu. Nesáhne k němu, pokud do britských voleb bude Lisabonská smlouva plně ratifikována ve všech 26 zemích.

Foto: Naďa Straková
Irské referendum
S irským referendem drama nekončí. Brusel neví co dál

„Pokud smlouvu ratifikují Němci, Poláci i Češi a Irové ji schválí, nastává nový stav věcí a já se podle toho patřičně zařídím," řekl tento absolvent prestižní Oxfordské univerzity ve středečním rozhovoru, přičemž německý prezident Horst Köhler svým podpisem unijní pakt stvrdil minulý týden.

Cameron v rozhovoru mluvil také o tom, že ratifikační proces v Česku může trvat až šest měsíců.

Naděje na vítězství

Třiačtyřicetiletý Cameron, který v čele britských konzervativců stojí od roku 2005, ale opakovaně odmítl upřesnit, jaké kroky podnikne, jestliže smlouva v Irsku projde. Několikrát však prohlásil, že „věci jen tak nenechá".

Podle průzkumů za posledních šest měsíců by britská Konzervativní strana vyhrála volby na plné čáře. Toryovce podporuje kolem 40 procent britských voličů, kdežto současnou vládnoucí stranu labouristů jen 23 procent.

Brusel by však případné referendum na už ratifikovanou smlouvu považoval za hlasování o členství Británie v Evropské unii.

Foto: Fianna Fáil
Irské referendum
Irský premiér: Krize nám pomůže schválit Lisabon

Tomu se šéf konzervativců brání.

„Chci, abychom byli členy EU. Měli bychom se svými spojenci a přáteli v Evropě spolupracovat v oblastech jako například ochrana životního prostředí a kriminalita. To je jasná věc," vysvětlil svůj postoj k instituci David Cameron.

Dopis Klausovi

Cameron v létě napsal dopis českému prezidentu Václavu Klausovi. Podle některých zdrojů ho žádal o pozdržení ratifikace Lisabonské smlouvy do britských voleb.

Cameron však tvrdí, že Klausovi pouze oznamoval, co se bude ohledně dokumentu dít, vyhrají-li volby konzervativci.

Foto: coircampaign.com
Irské referendum
Irští odboráři vyzývají k hlasování proti Lisabonu

EU počítá s ratifikací smlouvy do konce letošního roku. Další odklady by mohly zkomplikovat formování Evropské komise, které vyprší mandát na konci října.

Nová komise by se v případě neratifikace dokumentu musela utvořit podle starých pravidel ukotvených ve smlouvě z Nice z roku 2001. Ta ale počítá s menším počtem členských států a tudíž i nižším počtem eurokomisařů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy