Irové rozhodují, zda bude mít Klaus poslední slovo

Naďa Straková
2. 10. 2009 8:44
Volební místnosti se uzavřou v deset večer místního času
Foto: coircampaign.com

Dublin - Zraky celé Evropské unie směřují k Irsku. Přes tři miliony oprávněných irských voličů totiž podruhé rozhodují v referendu o Lisabonské smlouvě, klíčovém dokumentu, jenž má reformovat Unii.

Volební místnosti se otevřely úderem sedmé hodiny ráno místního času (8:00 SELČ) a více než tři miliony voličů mohou hlasovat do desáté hodiny večerní (23:00 SELČ).

Průzkumy před opakovaným referendem ukazují, že tentokrát Irové Lisabonskou smlouvu podpoří. Výsledek ovšem bude znám za několik desítek hodin, jelikož samotné sčítání začíná až v sobotu dopoledne.

Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si: Co napsali blogeři po prvním irském NE?

Irové volí

Pro schválení:

  • obavy, že odmítnutí Lisabonu by mělo negativní dopad na ekonomiku
  • obavy, že Irsko bude odstaveno na vedlejší kolej, protože velké státy EU utvoří v případě neratifikace dokumentu dvojrychlostní Evropu
  • jistota, že jim bude zachován post eurokomisaře a garance, že EU se nebude vměšovat do rodinné a daňové politiky Irska a bude zajištěna irská neutralita

Proti schválení:

  • neochota volit podruhé
  • způsob, jak potrestat současnou neoblíbenou vládu
  • obavy, že bude snížena základní mzda
  • nezaručena práva zaměstnanců
  • obavy z povolení potratů a eutanazie

Krize může i nemusí pomoci

Poprvé se referendum konalo loni 12. června, kdy ho ale obyvatelé ostrovního státu odmítli. Proti ratifikaci bylo 53 procent z nich.

Reformní pakt unie má nahradit současnou smlouvu z Nice, která vešla v platnost v roce 2003. Ta však nepočítala s tak velkým rozšířením unie, ke kterému došlo v roce 2004.

EU počítá s ratifikací smlouvy do konce letošního roku. Další odklady by mohly zkomplikovat formování Evropské komise, které vyprší mandát na konci října.

Nová komise by se v případě neratifikace dokumentu musela utvořit podle starých pravidel ukotvených ve smlouvě z Nice. Ta ale počítá s nižším počtem eurokomisařů, než současný stav unie vyžaduje.

Volební průzkumy z posledních dnů sice naznačují, že až 55 procent irských občanů je nyní rozhodnuto volit pro smlouvu a jen 25 procent proti, ale podle profesora Richarda Sinnotta z University College Dublin "voliči v referendu jsou daleko méně předvídatelní než voliči ve volbách."

Vládní politické strany, včetně opozice v posledních týdnech vyzývali voliče, aby se odprostili od současných problémů, kterým Irsko čelí v důsledku globální krize, a měli na paměti budoucnost země v kontextu Evropské unie.

Tábor odpůrců smlouvy, mezi které patří nacionalisté Sinn Féin a socialisté, doufají, že irští voliči budou chtít současnou vládu potrestat za kolaps bankovního systému a recesi, která způsobila, že každý osmý Ir je v současnosti nezaměstnaný.

Lisabonskou smlouvu dosud kromě Irska neratifikovaly už jen dvě země: Polsko a Česká republika. V Polsku se čeká na podpis prezidenta Kaczyńského, který přislíbil, že ji v případě schválení v Irsku okamžitě podepíše.

Český prezident Václav Klaus oznámil, že smlouvu nebude ratifikovat, dokud o ní nerozhodne Ústavní soud. Na něj se minulý týden obrátila už s druhou stížností skupina senátorů ODS.

Ústavní soud už oznámil, že Lisabonskou smlouvu projedná přednostně, i tak se však může stát, že po případném irském ano v referendu bude Česká republika poslední zemí, která smlouvu definitivně neodsouhlasí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Toyota v Kolíně po odstávce kvůli čipům obnovila výrobu

Automobilka Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně v úterý po odstávce obnovila výrobu. Zaměstnanci se vrátili do plného třísměnného systému. Odstávka trvala s týdenní přestávkou od 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Důvodem byl nedostatek čipů do palubní elektroniky, který trápí celý automobilový průmysl, řekl mluvčí automobilky Tomáš Paroubek.

Výrobu firma částečně obnovila v týdnu od 6. září, vyrobila několik stovek aut, běžně jich produkuje kolem tisícovky denně. Další týden se ale linky opět zcela zastavily, nyní se zaměstnanci postupně vrátí k plné produkci. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy