Teď nesmíte podepsat, nakázal Klausovi Ústavní soud

Simona Holecová
2. 10. 2009 10:55
Soudci mají stížnost na Lisabonskou smlouvu, během řízení se s ní nesmí nijak nakládat
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, Klausovi vzkázal: Zdržte se jakýchkoli kroků.
Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, Klausovi vzkázal: Zdržte se jakýchkoli kroků. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ústavní soudci, kteří mají na stole stížnost senátorů ODS na Lisabonskou smlouvu, požádali o vyjádření prezidenta republiky.

Smlouvu už schválili zákonodárci, nyní se dlouhé měsíce čeká na podpis Václava Klause. Ten ale s podpisem dokumentu, který upravuje pravidla pro fungování Evropské unie, otálí. Má za to, že by se Česko ratifikací smlouvy připravilo o část své suverenity.

Se stejným dotazem se na Ústavní soud obrátili senátoři: chtějí, aby soudci řekli, zda Lisabon odporuje (či nikoli) české ústavě.

"Prezident republiky dostal dopis předsedy Ústavního soudu, ve kterém byl jako účastník řízení požádán o vyjádření k návrhu skupiny senátorů na posouzení souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem České republiky. Prezident tak učiní ve čtrnáctidenní lhůtě vymezené Ústavním soudem," sdělil ředitel tiskového odboru Hradu Radim Ochvat.

Soudci rovněž Klause upozornili, že teď smlouvu podepsat nemůže (i kdyby chtěl).

Dopis předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského obsahuje mimo jiné následující odstavec: "Závěrem jsem povinen Vás upozornit, že s podaným návrhem je ex constitutione (čl. 87 odst. 2 věta poslední Ústavy České republiky) spjat příkaz, který Vám a předsedovi vlády ukládá zdržet se jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci citované mezinárodní smlouvy, a to až do doby rozhodnutí Ústavního soudu."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy