Berlín - Tisíce stoupenců hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) dnes večer znovu demonstrovaly v Drážďanech proti údajnému posilování islámu v Německu.
Menší shromáždění příznivců hnutí se konala i v dalších německých městech, kde ale zároveň manifestují odpůrci Pegidy. Podle policejních odhadů jsou mimo Drážďany početnější shromáždění za otevřenou společnost.
Podle televize n-tv se v Drážďanech na první povánoční demonstraci Pegidy sešlo přes 10 000 lidí. Od účasti je neodradila ani falešná zpráva o zrušení akce, kterou neznámí hackeři dnes dopoledne zveřejnili na internetových stránkách hnutí. Demonstrace probíhá poklidně a nejsou hlášeny žádné konflikty mezi příznivci a odpůrci Pegidy.
Menší demonstrace proti údajné islamizaci Německa se konají také v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. V Kolíně nad Rýnem se podle policejních odhadů sešlo zhruba 250 příznivců Pegidy, v německé metropoli 350.
"Pegida správně upozorňuje na problémy, které Německo má. Proti hnutí stojí jedině levicoví extremisté," řekl ČTK jeden z účastníků berlínské demonstrace.
V Berlíně i v Kolíně však převažují odpůrci hnutí. Ve městě na Rýnu se podle policie shromáždilo kolem 3000 demonstrantů požadujících otevřenou společnost. V Berlíně se během podvečera uskutečnila tři shromáždění proti Pegidě, na největším z nich před Braniborskou bránou bylo podle policejního odhadu přes 2000 lidí.
Mezi demonstranty u Braniborské brány převažovali lidé tureckého původu, kteří se cítí být Pegidou ohroženi. "Žiju v Německu, pracuji tady a platím tu daně. Proč na mě někdo útočí jen proto, že jsem muslim?" řekl jeden z demonstrantů. "Chceme ukázat, že Pegida nezastupuje jediný názor ve společnosti," zdůraznil další.
Nesouhlas s názory příznivců Pegidy dala najevo i některá německá města. V Berlíně nechala radnice po dobu konání demonstrace Pegidy zhasnout osvětlení Braniborské brány, v Kolíně nad Rýnem se do tmy ponořila místní katedrála.
Proti hnutí Pegida dnes opět vystoupila kancléřka Angela Merkelová z Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Musíme jasně říci, že pravicový extremismus, xenofobie a antisemitismus nesmějí mít v naší společnosti místo," uvedla v tiskovém prohlášení. Sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas se v Berlíně zúčastnil jedné z manifestací proti Pegidě.
Vláda nicméně v postoji k hnutí není jednotná. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou kancléřčiny CDU, minulý týden vyjádřila pochopení pro některé požadavky hnutí a vznesla požadavek na rychlejší odsun neúspěšných žadatelů o azyl.
Pegida využívá protiislámské nálady, které v Německu zesílily v loňském roce. Na podzim začalo hnutí v Drážďanech pořádat pravidelné pondělní demonstrace, na největší z nich se těsně před Vánoci sešlo 17 500 lidí. V dalších německých městech ale hnutí zatím výraznou podporu nezískalo.