Tisíc poprav Američany neotřásá

Red Zah, ČTK
30. 11. 2005 13:28
Washington - Každý desátý den je ve Spojených státech vykonána poprava. Zatím poslední, 999. odsouzený, byl popraven včera ve státě Ohio. Tisíc poprav za necelých třicet let však americkou společností nijak zvlášť neotřásá.
Foto: Aktuálně.cz

Od ledna 1977, kdy po čtyřech a půl letech moratoria byly exekuce obnoveny, skončilo před popravčí četou, na elektrickém křesle, v plynové komoře a zejména s jedem v žilách 999 odsouzenců. Tisící přijde v nejbližších dnech. Otázka není zda, ale kdy a kde. 

Trest smrti? Ano!

Většina Američanů popravy schvaluje. Zastánci absolutního trestu poukazují na sto tisíc nevinných lidí za uplynulých šest let, nad nimiž se jejich vrazi také neslitovali. A na to, že neexistuje jediný důkaz justičního omylu. I když...

Největší podíl na popravách má Texas
ČTĚTE ZDE

Nejméně dva případy jsou sporné. Ortel smrti nad Larrym Griffinem a Rubenem Cantuem byly vynesené na základě svědectví jiných zločinců, kteří, jak se dnes ukazuje, zřejmě lhali. Vykonaný absolutní trest ovšem už nelze zvrátit.

Jistota? Nikoliv!

Diskuse o trestu smrti se dnes více než na otázku, zda slouží hlavně jako odstrašující prostředek, soustředí na to, zda může mít stát jistotu, že nepošle na popraviště nevinného. "Máme soudní systém, který dělá chyby," říká obhájce jednoho z odsouzených Thomas Hill. "Pokud přijmeme toto tvrzení, musíme být připraveni na nevyhnutelnost, že někdo bude odsouzen za čin, který nespáchal."

To je také hlavní argument odpůrců poprav. Připomínají, že od roku 1973 bylo z cel smrti osvobozeno 122 odsouzených, nejčastěji v posledních 15 letech, kdy se začaly používat moderní metody prověřování důkazů pomocí testů DNA.

Počty popravených v USA za poslední dva roky NAJDETE ZDE

"Nemyslím, že jakýkoli rozumně uvažující člověk si na základě těchto údajů může být jistý, že dosud nebyl popraven žádný nevinný," prohlásil Barry Scheck, zakladatel Projektu Nevina, newyorské skupiny právníků, která usiluje o zbavování viny odsouzenců pomocí testů DNA. Ze 163 prověřovaných případů se jí to ve více než polovině podařilo, včetně 14 lidí čekajících na popravu. Podle Schecka je to jasný důkaz, že v celách smrti je příliš mnoho nevinných.

Zeleně vyznačené státy již trest smrti zrušily, žluté jej od roku 1976 nevykonaly, v červeně vybarvených státech se i nadále popravuje
Zeleně vyznačené státy již trest smrti zrušily, žluté jej od roku 1976 nevykonaly, v červeně vybarvených státech se i nadále popravuje | Foto: Aktuálně.cz

Takový argument ale nezabírá na Charlese Rosenthala, obvodního prokurátora texaského okresu Harris, od jehož soudů doputovalo na popraviště 85 lidí. Tento počet je nejvyšší ze všech okresů Spojených států a až na Texas a Virgínii převyšuje i množství absolutních trestů vykonaných od roku 1977 v jednotlivých státech USA. Rosenthal si je zcela jistý, že "nikdo, s kým měl jeho úřad něco společného, nebyl skutečně nevinný".

Projekt Nevina

Scherck z Projektu Nevina se ovšem domnívá, že prokurátorovo prohlášení pramení spíš z víry než faktů. Upozornil, že policejní laboratoř na zkoumání DNA v texaském Houstonu musela být před třemi lety zavřena, protože se přišlo na problémy se špatnou instruktáží personálu a se znečištěnými důkazy. "Jakou jistotu můžete mít, když jurisdikce, která posílá na popravu více lidí než kterákoli jiná, je plná nevěrohodných výsledků testů?," namítá Schreck.

Jeho stanovisko ale zpochybňuje prověrka nařízená městskou prokurátorkou v St. Louis ve státě Missouri Jennifer Joyceovou. Na základě testů DNA ve 1400 případů byli osvobozeni tři lidé, z nichž žádný nebyl odsouzen k trestu smrti. St. Louis je město s vůbec nejvyšší násilnou kriminalitou v USA.

Fakta a čísla o trestu smrti ve světě
ČTĚTE ZDE

V celách smrti nyní čeká přes 3400 odsouzenců, z toho 118 cizinců. Průměrná doba, kterou stráví ve vězení před popravou, je kvůli složitému odvolacímu procesu 15 let. Američtí kongresmani mají nyní na stolech dva návrhy zákonů omezují možnost odvolání odsouzenců na smrt k federálním soudům, což by mělo čekání na exekuci zkrátit. Kritici ovšem namítají, že tím vzroste pravděpodobnost popravy nevinných lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy