Thajští pučisté zavádějí v zemi cenzuru

zah
21. 9. 2006 12:45
Bangkok - Thajská armáda svrhla kabinet, rozpustila parlament a sama sestavila novou vládu. Tanky obsadily sídlo premiéra v Bangkoku.
Vůdce pučistů, vrchni velitel pozemních vojsk Sonti Búnjaratkalin.
Vůdce pučistů, vrchni velitel pozemních vojsk Sonti Búnjaratkalin. | Foto: Reuters

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Thajsko

Rozloha: 513 115 km2 Počet obyvatel: 62 456 900 Hlavní město: Bangkok Náboženství: buddhisté, sunnitští muslimové

Převrat začal kolem desáté hodiny večer thajského času. Nedošlo k žádnému krveprolití, nepadl ani jeden výstřel.

Nový premiér do dvou týdnů

Mluvčí pučistů v televizi oznámil: "Jde o dočasné opatření, sestavíme dočasný kabinet. Brzy lidu moc navrátíme zpět."

Přechodný vojenský kabinet nazvaný "Rada politických reforem" má podle prohlášení spolupracovat s králem.

Radu vede vůdce převratu a vrchní velitel pozemních vojsk generál Sonti Búnjaratkalin. Ten dnes v televizním projevu řekl, že cílem převratu je ukončit chaos a hluboké rozdělení Thajců, které podle něj způsobil dosavadní premiér.

Tanky v centru Bangkoku.
Tanky v centru Bangkoku. | Foto: Reuters

Nového předsedu vlády chce generál jmenovat do dvou týdnů.

Zákaz demonstrací

Thajští pučisté radikálně omezili svobodu médií. Nařídili všem sdělovacím prostředkům, aby přestaly zveřejňovat názory čtenářů a diváků na politickou situaci v zemi. Postupné oklešťování svobody tisku kritizovala mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Thajská armáda zároveň zakázala politická shromáždění více než pěti osob a zavedla přísnou kontrolu domácích i zahraničních sdělovacích prostředků. Každému, kdo neuposlechne nový zákaz shromažďování, hrozí až šest měsíců vězení a pokuta do výše 10 000 bahtů (asi 6 000 korun).

Zákaz pořádat schůze se vztahuje i na jednotlivé politické strany, které nesmějí vyvíjet ani žádnou jinou politickou aktivitu

Vlády některých evropských a asijských zemí doporučily svým občanům, aby odložili cestu do Thajska. Turistických letovisek se však převrat nijak nedotkl. České ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy cestující do Thajska k opatrnosti.

Svržený premiér Tchaksin Šinavatra dnes přicestoval z New Yorku do Londýna. Vyzval k uspořádání co nejrychlejších parlamentních voleb a k národnímu usmíření.

V zemi v posledních měsících panovalo napětí. Šinavatra obvinil skupinu armádních důstojníků, že na něj chtěla spáchat atentát.

 

O plánu zavraždit premiéra čtěte ZDE

 

15. října se mají konat parlamentní volby. Bangkok byl svědkem mnoha velkých demonstrací za odstoupení Šinavatry, kritici mu vyčítají směšování politiky a byznysu. Šestapadesátiletý miliardář a bývalý policista patří k nejbohatším obyvatelům Thajska, podnikal v oblasti médií a telekomunikací.

Šinavatra je populární na venkově, mezi jeho úspěchy Thajci počítají razantní zásah proti producentům a pašerákům drog na severozápadě země.

Podle stanice BBC převrat do jisté míry souvisí se situací na jihu Thajska, kde armáda čelí povstání muslimských separatistů. V armádě i ve vládě jsou rozpory v názorech, jak tamní krizi řešit.

Převrat po dlouhé době

Poslední převrat se v Thajsku odehrál na začátku devadesátých let, od té doby byla vnitropolitická situace stabilní. Hlavou státu je král Pchúmipchon Adundet, který nedávno oslavil šedesáté výročí nástupu na trůn.

Foto: Aktuálně.cz

Thajské království bylo v době studené války spojencem USA a stálo na jeho straně během bojů ve Vietnamu. Armáda měla v politice vždy důležité slovo.

Království je považováno za jednoho z asijských "hospodářských tygrů," ale jeho ekonomika výrazně utrpěla během velké asijské krize v roce 1998. Krizi doprovázel prudký pád thajské měny.

Na konci roku 2004 zasáhla západní pobřeží Thajska vlna cunami, která na čas v této oblasti ochromila turistický průmysl. Právě turistika patří k základům thajské ekonomiky. Převrat nejspíš nebude mít na turistický ruch žádný dopad.

 

Právě se děje

Další zprávy