Thajský premiér prvně ustoupil rudé vlně, nabídl volby

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 5. 2010 20:24
Premiér podmiňuje listopadové volby tím, že opozice přijme jeho plán usmíření
Foto: Reuters

Bangkok - Thajský premiér Apchisit Vedžadžíva v pondělí vůbec poprvé veřejně nabídl smír opozici, která už týdny pořádá masové protesty proti vládě, zahájené demonstrativním vyléváním litrů krve na ulice a následované násilnými nepokoji.

Premiér navrhl demonstrující opozici uspořádání předčasných parlamentních voleb 14. listopadu. Podmínil to ovšem tím, že hnutí takzvaných červených, které zastupuje nespokojence z venkova a chudých vrstev obyvatelstva, přijmou jeho "plán usmíření".

Ten především předpokládá, že ustanou v pouličních protestech a přispějí tak k uklidnění situace v zemi.

Vedžadžíva svůj smírčí návrh přednesl v přímém televizním přenosu zhruba dva měsíce poté, co - zejména v centru metropole Bangkoku - téměř denně probíhají demonstrace tisíců opozičních aktivistů. Manifestace se neobešly bez několika krvavých potyček s pořádkovými silami, které si vyžádaly celkem 28 mrtvých a přes tisíc zraněných.

Premiér prohlásil, že se bude snažit svůj plán prosadit i v případě, že hnutí červených jeho návrh odmítne. Dodal, že ale v tom případě nebude moci zaručit, že přistoupí k uspořádání voleb v navrhovaném termínu.

Vedžadžíva požaduje, aby nebyla zpochybněna thajská konstituční monarchie, za což slibuje reformy, které mají omezit současnou ekonomickou nespravedlnost v zemi.

Premiérův plán nicméně předpokládá ústavní změnu, která by byla rovnoprávnější ke všem politickým stranám. Dalším jeho bodem je zřízení nezávislé agentury, která by dohlížela na činnost sdělovacích prostředků, jejichž nezávislost ale nemá být zpochybňována.

Vedžažíva také slíbil nezávislé vyšetřování násilných incidentů, které v předchozích týdnech provázely protivládní manifestace.

Vůdci "červených", kteří jsou vesměs sympatizanty bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry, slíbili, že se o premiérově návrhu poradí a odpoví v úterý. Šinavatra byl svržen po obvinění z korupce a zneužívání moci při vojenském převratu v roce 2006 a nyní žije v exilu v Dubaji. V zemi vlastnil hlavní velká média a televize.

"Červeným" oponuje hnutí "žlutých", které se skládá z monarchistů a středních vrstev obyvatelstva a jehož příslušníci podepsali petici vyzývající vládu, aby proti demonstrantům poslala armádu. Poměr sil mezi "červenými" stoupenci Šinavatry a "žlutými" přívrženci Vedžadžívy je mezi 67 miliony obyvatel Thajska údajně zhruba vyrovnaný.

Připomeňte si krvavou záplavu, která se rozlila ulicemi Bangkoku

 

Právě se děje

Další zprávy