Demonstranti lijí litry krve na vládní budovy v Thajsku

Roman Gazdík
16. 3. 2010 14:42
Desítky tisíc lidí protestují v Bangkoku za "návrat opravdové demokracie"
Krev před sídlem Demokratické strany v Bangkoku
Krev před sídlem Demokratické strany v Bangkoku | Foto: Reuters

Bangkok - Mohutné protivládní demonstrace v Thajsku pokračují již čtvrtým dnem. Protestující požadují rozpuštění parlamentu a vyhlášení předčasných voleb. To však současný thajský premiér Abchisit Vedžaživa odmítá.

Demonstranti pocházejí z řad příznivců bývalého předsedy vlády Tchaksina Šinavatry, který byl odstaven od moci vojenským převratem v roce 2006. Zakázána byla i jeho strana Thajci milují Thajsko (TRT), její členové však následně přešli do uskupení Strana lidové moci (PPP), se kterým vyhráli volby v prosinci 2007.

I PPP však byla ústavním soudem zakázána a soudně byli od moci odstaveni také dva premiéři blízcí Tchaksinovi. Vládu následně sestavila dosavadní opozice v čele s Abchisitem.

Návrat demokracie

Tchaksinovi příznivci pocházející především z venkovských oblastí severního Thajska se cítí být postupem soudů dotčeni ve svých právech. Mají za to, že stát ovládají městské elity a armáda.

Červená trička ujišťují, že darování krve je u nich zcela bezpečné. Pro každého dárce je připravena nová jehla
Červená trička ujišťují, že darování krve je u nich zcela bezpečné. Pro každého dárce je připravena nová jehla | Foto: Reuters

"Chceme říci Bangkoku, že všechno, co chceme, je návrat opravdové demokracie. Chceme, aby vláda vrátila moc lidem a zjistila, koho skutečně chtějí za své vůdce," řekl Reuters Vira Musikapong, jeden z vůdců demonstrantů říkajících si Spojená fronta za demokracii a proti diktatuře, všeobecně ale známých jako "červená trička".

Protestující nazvali svou akci "milionovým pochodem" a odhadli, že se ho během víkendu zúčastnilo až pět set tisíc lidí. Odhady úřadů se však pohybovaly mezi 50 a 150 tisíci, přičemž nejčastěji uváděné číslo je okolo stovky tisíc. Proti nim je nasazeno 50 tisíc vojáků a policistů.

Kráčí v naší krvi

Premiér Abchisit požadavek na rozpuštění parlamentu a vypsání nových voleb odmítl. Připustil však, že je vláda "připravena naslouchat nápadům" demonstrantů. Co to však znamená, není jasné.

Demonstranté s thajskými vlajkami
Demonstranté s thajskými vlajkami | Foto: Reuters

Dosud probíhaly demonstrace pokojně. Jako předzvěst toho, co se může stát, však působil granátový útok, při kterém byli v pondělí zraněni dva vojáci.

V úterý začala červená trička s další nátlakovou akcí. Chtějí od svých příznivců vybrat až milion krychlových centimetrů krve, který by potom rozlili před vládním palácem, sídlem Demokratické strany a Abchisitovým domem. Sám Vira daroval podle listu Bangkok Post 200 krychlových centimetrů.

Cílem je prý ukázat Thajsku i světu, že vládní činitelé kráčejí v krvi vlastního lidu.

"Pokud bude Abchisit pořád tvrdohlavý, tak přestože nemá krev na svých rukou, jeho nohy budou potřísněny krví, která bude plná našich kleteb," prohlásil další z vůdců protestů Nattavut Sajkur.

Tři sta litrů lidské krve pak demonstranté skutečně na budovy odpoledne vylili.

Žlutá trička ve výhodě

Podle zpravodajů se však zdá, že množství červených triček v Bangkoku klesá. Televize Al-Džazíra odhadla úterní účast na 30 tisíc lidí. Pro chudé rolníky z venkova je finančně obtížné delší dobu nepracovat a pobývat v metropoli.

Protesty žlutých triček roku 2008
Protesty žlutých triček roku 2008 | Foto: Reuters

Na jejich podporu jsou v jejich domovských městech sice pořádány sbírky, někteří se však už údajně začali vracet domů.

Stoupenci současné vlády z Lidové aliance pro demokracii a přezdívaní "žlutá trička" mají v tomto výhodu, protože pocházejí často přímo z Bangkoku, a je pro ně tak jednodušší v protestech vytrvat.

Roku 2008 na několik měsíců oblehli sídlo tehdejší protchaksinovské administrativy a na dva týdny dokonce zablokovali i bangkocké letiště. Blokádu odvolali teprve v okamžiku, kdy ústavní soud rozpustil PPP a zakázal předním stoupencům Tchaksina účast na politických aktivitách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy