Bangkok - Miliony Thajců hlasovaly o novém složení parlamentu. Předčasné parlamentní volby na konci minulého roku vyhlásila premiérka Jinglak Šinavatrová, aby tak ukončila tříměsíční protivládní protesty.
Volby se konaly v napjaté atmosféře. Hlavní opoziční síla Demokratická strana je bojkotovala, demonstranti jsou nadále v ulicích a hlasování v některých obvodech bylo podle zpráv v médiích narušeno. Výsledky se dnes neočekávají, ty konečné navíc komise může vyhlásit až za několik měsíců.
Oficiální konečné výsledky lze oznámit až po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků. Podle volební komise nebylo možné hlasovat ve 42 ze 375 okrsků, což podle agentury DPA znamená, že poslanci se k ustavující schůzi parlamentu nebudou moci sejít, dokud se neuskuteční v problematických oblastech doplňující volby, poznamenala agentura DPA. Před tímto scénářem analytici varovali, protože to podle nich prodlouží politickou krizi v zemi.
Když si sobotní násilnosti mezi opozičními a provládními demonstranty v Bangkoku vyžádaly nejméně sedm zraněných, začalo dnešní hlasování klidně a zprávy o násilnostech se zatím neobjevily, sdělil agentuře Reuters šéf národního bezpečnostního výboru. "Demonstranti se poklidně shromažďují, aby dali najevo svůj nesouhlas s těmito volbami," prohlásil ještě před uzavřením volebních místností.
Mezi prvními odvolila premiérka Šinavatrová, která odmítá přistoupit na požadavek opozice, jež volá po její rezignaci, a jako řešení politické krize navrhla uspořádání voleb. Účastníci nepokojů obviňují její vládu z korupce a tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006 a který ve vlasti čelí obvinění ze zneužívání moci a korupčního chování.
"Dnešek je významný den," sdělila podle agentury AP premiérka. Zároveň vyzvala Thajce, aby k volbám přišli a v zájmu demokracie hlasovali.
Demonstranti se však na mnoha místech snažili hlasování zabránit. Varovali, že zaplní ulice, aby voličům znemožnili dostat se k urnám. V jedné z méně klidných čtvrtí v centru metropole se skupina lidí jdoucích k volbám neúspěšně snažila protlačit se davem demonstrantů.
"To už je moc. Chci volit," řekl podle AP dvaačtyřicetiletý obyvatel Bangkoku Jupin. "Je mi jedno, jestli dojde k násilí," prohlásil také.
K urnám bylo přizváno zhruba 49 milionů oprávněných voličů, kteří rozhodovali o složení 500členného parlamentu na další čtyři roky. Centrální volební komise předpokládala solidní volební účast na severu, severovýchodě a v centrálních provinciích.
Na průběh voleb dohlíželo 130 000 členů bezpečnostních sil, z toho 12 000 jich bylo v Bangkoku. Analytici považují za téměř jisté, že výsledek bude napaden u soudu, který by ho mohl anulovat.
Další šance na konci února
Minulou neděli se v předstihu konalo hlasování pro ty, kdo se nemohli zúčastnit voleb v dnešním řádném termínu. Ze dvou milionů voličů registrovaných k těmto volbám zabránili protivládní demonstranti zúčastnit se hlasování asi 440 000 voličům. Tito lidé budou mít další příležitost přijít k volebním urnám 23. února.
Podle AP nyní hrozí, že by se kvůli mocenskému vakuu mohla opakovat situace z roku 2006, kdy se do krize vložila armáda a Šinavatru zbavila moci. Další možností je takzvaný "soudní puč", jak tento vývoj média označují.
Podle analytiků totiž soudy i nezávislé thajské kontrolní agentury ve velkém nesouhlasí s nynějším vládním systémem. Oponenti Jinglak Šinavatrové navíc studují právní možnosti, jak dnešní hlasování anulovat.