Bagdád - Irácká vláda ve čtvrtek varovala Spojené národy, že se sunnitští rebelové zmocnili téměř 40 kilogramů uranu.
Ambasador při OSN podle agentury Reuters písemně požádal mezinárodní společenství o pomoc "s odvrácením nebezpečí, že teroristé jaderný materiál zneužijí v Iráku nebo v zahraničí".
"Teroristické skupiny se na územích, která už nekontrolují vládní jednotky, zmocnily jaderného materiálu," konstatoval Muhamad Alí Alhakím.
Uran pochází z univerzity v Mosulu a sloužil k vědeckým účelům.
Nejmenovaní američtí představitelé, na něž se odvolává BBC, uklidňují, že by se nemělo jednat o obohacený uran, z něhož lze vyrobit jadernou bombu.
Obdobného názoru je i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
"Na základě prvotních informací věříme, že nejde o obohacený uran, a nejedná se tak o bezpečnostní hrozbu," uvádí se v jejím prohlášení.
Krom uranu už teroristé mají i sarin
Irácký velvyslanec při OSN je ale jiného názoru. "Přestože jde o omezené množství, mohou být tyto materiály při dostatečné míře odbornosti zneužity při teroristických útocích, a to jak samostatně, tak v kombinaci s dalšími látkami," varoval dále v dopise.
Varování přichází den poté, co irácká vláda potvrdila, že se teroristé zmocnili nepoužívané chemické továrny, kde se nacházely rakety se sarinem a dalšími nervově toxickými činiteli.
Spojené státy i OSN ale shodně tvrdí, že byly chemické zbraně znehodnoceny a nepředstavují nebezpečí.
Téměř dvoumilionový Mosul se rozléhá přibližně 400 kilometrů severozápadně od Mosulu (severozápadně od Bagdádu) a islamisté vedení teroristickou skupinou nazývající se Islámský stát v Iráku a Levantě jej dobyli minulý měsíc.
Podle informací Spojených národů si násilí vyvolané teroristy v červnu vyžádalo nejméně 2417 lidských životů, z toho 1531 civilistů. Přes milion lidí boje mezi islamisty a vládními jednotkami vyhnaly z domovů.