Brusel/Paříž - Belgické úřady se stále obávají existence dalších teroristických buněk. V Bruselu tak nadále platí mimořádná bezpečnostní opatření, a to především v prostorách metra. Od pondělí bylo podle listu La Dernière Heure do ulic a stanic metra vysláno dalších 300 vojáků.
Hrozby teroristických útoků se ale po nedělní zprávě belgických vyšetřovatelů nejvíce obává Francie.
Tamní experti došli k závěru, že atentáty spáchané v březnu v Bruselu byly původně plánované právě u nich.
Francouzský list Libération napsal, že zamýšleným terčem bylo fotbalové mistrovství Evropy. A útočit se mělo v mnohem větší míře.
"Není to velké překvapení, že se teroristé chystali zaútočit na velkou sportovní akci," uvedl zdroj listu s tím, že bezpečnostní složky s takovou možností dlouhodobě počítají a připravují se na ni.
Plány teroristická buňka narychlo měnila po zatčení Salaha Abdeslama, po kterém policie pátrala už od listopadových útoků v Paříži. "(Byli) překvapení a rozhodli se zaútočit v Bruselu," vysvětlil belgický prokurátor.
Francouzský premiér Manuel Valls v této souvislosti prohlásil, že vyšetřování poskytuje "další důkazy o zvýšené hrozbě v celé Evropě a především proti Francii".
Výbušniny a biologické zbraně
Týden po atentátech v belgické metropoli našla policie při jedné z mnoha razií přes 13 kilogramů výbušniny TATP, kterou tvoří vysoce třaskavé peroxidy acetonu. Stejný druh výbušniny byl použit v sebevražedných vestách při útocích v Paříži. Z takového množství TATP by se v domácích podmínkách dalo vytvořit až osm bomb.
Podle informací, které zveřejnil francouzský list Le Figaro, se ale útočníci připravovali použít i biologické zbraně. List s odkazem na belgickou policii napsal, že při raziích a zatýkání lidí podezřelých z napojení na teroristickou buňku byla nalezena igelitová taška se zvířecími tkáněmi napadenými bakteriemi a viry, které se mohly snadno rozšířit.
Měl ji u sebe Reda Kriket, který se chystal útočit právě ve Francii. Zda se jedná o osamělého útočníka, nebo je napojen na teroristickou buňku útočící v Bruselu, ale zatím není policii jasné.
O původním plánu teroristů zaútočit ve Francii se vyšetřovatelé dozvěděli po zatčení Mohameda Abriniho. Muže, který byl zapleten do březnových útoků v Bruselu a který byl v klobouku zachycen spolu se dvěma dalšími útočníky na kamerových záběrech na letišti Zaventem.
Francouzské úřady odmítly podat bližší informace ohledně cílů, na něž teroristé ve Francii chtěli zaútočit. Podle policejního důstojníka, na kterého se odkazuje americký list The Wall Street Journal, je pouze jasné, že se jednalo o veřejná místa, kde se shromažďují davy lidí.
Na konci března vyšetřovatelé došli k závěru, že útoky v Paříži i v Bruselu má na svědomí jedna teroristická buňka. Přestože role Mohameda Abriniho v organizaci obou akcí není ještě přesně odhalena, je oním hledaným pojítkem.
Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>
Brusel je jako jedna ze základen islamistů v Evropě vybírán proto, že mnoho z rekrutů organizace Islámský stát z něj pochází a žili tam se svými rodinami, píše francouzský list Le Figaro. Podle belgického ministra vnitra Jana Jambona odešlo do řad takzvaného Islámského státu (IS) bojovat na 500 Belgičanů a zhruba 130 z nich se do země vrátilo. Toto číslo se ale velmi těžko ověřuje, a proto podle něj existují vážné důvody k obavám.
Evropské i americké úřady se stále mají na pozoru. Nejenže se předpokládá, že mnoho lidí napojených na teroristickou buňku je stále na svobodě, islamisté navíc ukázali, že dokážou rychle přilákat a vycvičit nové rekruty.