Třetí atentátník z Bruselu dopaden. "Muž v klobouku" jsem já, řekl vyšetřovatelům Abrini

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 4. 2016 17:03
Mohamed Abrini, který byl dnes obviněn z účasti na terorismu, se vyšetřovatelům přiznal, že je oním "mužem v klobouku" zachyceným na videu z bruselského letiště krátce před březnovým sebevražedným atentátem. Oznámila to belgická prokuratura. Belgický občan Abrini je klíčový podezřelý při odhalování strůjců atentátů z 22. března v Bruselu a z loňského listopadu v Paříži, které si celkem vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných.
Mohamed Abrini, komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama.
Mohamed Abrini, komplic teroristy z Paříže Salaha Abdeslama. | Foto: Police.be

Belgie obvinila Mohameda Abriniho a další tři lidi z členství v teroristické organizaci a z účasti na březnových teroristických útocích v Bruselu, které si vyžádaly 32 mrtvých a 270 zraněných.

Abrini navíc přiznal, že je oním "mužem v klobouku" zachyceným na videu z bruselského letiště. Stal se tak klíčovým podezřelým při odhalování strůjců atentátů z 22. března v Bruselu a z loňského listopadu v Paříži.

Útoky v obou metropolích si celkem vyžádaly 162 obětí a stovky zraněných. Ke každému se přihlásila organizace Islámský stát (IS).

"Konfrontovali jsme ho s důkazy na videu, které připravil náš zvláštní tým. Musel přiznat, že je to on," uvedl podle agentury Reuters mluvčí belgické federální prokuratury.

Policie v pátek zatkla rovněž Osamu K., spatřeného se sebevražedným pumovým atentátníkem, který v březnu zaútočil v bruselském metru. Podle médií je to švédský občan žijící v Belgii Osama Krayem.

Dalším zatčeným, který byl dnes obviněn, je podle belgických médií Bilal El Makhoukhi. Ten byl už loni v lednu odsouzen na pět let vězení za účast v zakázané organizaci Sharia4Belguim (Šaría pro Belgii), která rekrutovala lidi pro boj na straně džihádistů v Sýrii a v Iráku. El Makhoukhi si mohl trest odpykávat v domácím vězení a minulý měsíc byl propuštěn, řekl dnes agentuře Reuters ministr spravedlnosti Koen Geens.

Čtvrtým obviněným je občan Rwandy Hervé B. M. Další dva lidé, které policie v pátek zatkla, byli po výslechu propuštěni, uvedla prokuratura.

Belgická policie dnes provedla rozsáhlou razii v bruselské čtvrti Etterbeek, kde se zaměřila na jeden obytný dům s obchodem v přízemí. Razii ale odpoledne ukončila, aniž někoho zadržela.

Jednatřicetiletý Abrini, který je marockého původu, se dostal na evropský seznam nejhledanějších osob, když ho kamery loni na podzim zachytily u čerpací stanice v severní Francii na silnici vedoucí do Paříže, jak řídí pronajatý vůz Renault Clio. Ten o dva dny později použili teroristé útočící v Paříži.

Abrini byl od dětství v bruselské čtvrti Molenbeek kamarádem klíčového podezřelého z Paříže Salaha Abdeslama. Ten byl nedávno také zatčen v Belgii a má být v brzké době předán Francii.

Rozvířený prach z trosek, oběti, dětské kočárky a prchající cestující. To vše je vidět na videu pořízeném okamžik po výbuších na bruselském letišti. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy